سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

آذرخشی بر شیاطین لال(۸)

image_pdfimage_print

(آخرین قسمت)
قال رسول الله(ص): «انّ السّاکت عَنِ الحقّ شیطانٌ اَخرَس و النّاطق بِالباطِل شیطانٌ ناطق»؛ «هر کس در برابر حق اعلام موضع نکند و سکوت نماید شیطان لال است و هرکس باطل را بگوید شیطان ناطق است».
در عناوین قبلی در رابطه با عوامل “سکوت ناحق” و راه برطرف شدن “ترس” که اط حمله عوامل سکوت است، مطالبی ارائه گردید، در آخرین مطلب به دیگر عامل ترس از دیدگاه حضرت علی (ع) اشاره میگردد، آن بزرگوار میفرمایند:

«اِنَّ شدَّه الْجُبْن عِجْزُ النَّفْس و ضَعْفُ الْیَقین»

در اینکه انسان عاجز کیست و عجز چیست باید گفت هرکس عزت نفس نداشته باشد انسان عاجز است و اگر کسی عاجز باشد، ترس هموراه با او خواهد بود و اگر انسانی ترسو باشد بی شک در برابر حق ساکت شده ودر برابر حقیقت موضع نخواهد داشت و این چنین فردی طبق روایت حضرت پیامبر شیطان است و موجود خطرناکی خواهد شد. و همینطور آنکه ضعف نفس داشته باشد نه تنها خود بلکه اطرافیانش را نیز اهل نار خواهد کرد.
مقابل “عجز نفس”، “عزت نفس” میباشد، که این عنصر بقدری اهمیت دارد که به اندازه “عزت نفس” انسان را میتوان ارزیابی کرد.
در طول تاریخ اسلام این مسأله به اثبات رسیده است که هر کس عاجز شده ترسیده و به تبع ترسش، حق را پایمال کرده و در نتیجه‌ خود ذلیل شده است.
اما عزت نفس چیست؟
عزیز بمعنای شکست ناپذیر، نفوذ ناپذیر میباشد، در فرهنگ نبوی چنین بود که پیامبراکرم(ص) همیشه تقاضای بیعت داشت، مردم می گفتند بیعت کردیم اما پیامبر میفرمود بگویید که دیگر از دیگران طلب و خواسته ای نخواهید داشت.
انسان خواسته ای نداشته باشد.
در آنزمان به برکت فرهنگ پیامبر همه کار خود را خود انجام میدادند. کسی از کسی درخواستی نداشت.
بعبارتی عرت نفس داشتن یعنی اینکه انسان خودش را بشناسد حرمت نفس و جایگاه آنرا بداند.
انسان موجودی است که مسجود ملائکه بوده و در منابع دینی به بهای گرانقیمت بودن انسان اشاره شده است، و هر کس قیمتش زیاد باشد، قابل خریداری نیست، و لذا سفارش شده ای انسان خودت را مفت و به کمتر از بهشت مفروش.
پس با این اوصاف، انسان اگر عزت نفس داشته باشد، نخواهد ترسید و چنین فردی قطعا عمل نبوی انجام داده و تقاضایی نخواهد داشت و مهمتر اینکه در برابر حق نیز سکوت نکرده و مدافع آن خواهد بود.

عز جمله عوامل بوجودآورندهٔ عزت نفس، “اعتماد به نفس” می باشد.
اعتماد به نفس داشتن، یعنی اینکه انسان خود، ارزش ها، تواناییها، نکته ضعفها، نکات مثبت و منفی و محدودیتهایش را بشناسد و آنها را باور کند، که اگر چنین شود یکی از اثراتش این خواهد بود که کار خارج از توانش را، قبول نخواهد کرد و اثر دومش اینکه توان و هنر “نه” گفتن را هم خواهد داشت، همچنین فردی که اعتماد بنفس دارد، کار ضعیفی انجام نمیدهد، تا مجبور به معذرت خواهی شود.
حضرت زهرا(س) مصداق بارز عزت و اعتماد بنفس است.
اما برعکس عمر خباثت وجودی داشت و صحنه گردان بود، بعد از شهادت پیامبر(ص) جارکشی کرد که ایشان نمرده است و موسی وار برخواهد گشت، به این ترتیب آنها که عزت نفس، و اعتماد به نفس نداشتند و بحرمت خود باور نداشتند، این حرف را باور کرده بودند. اما حضرت زهرا (س) که نمونه عزت نفس است کاری کرد که همه بدانند حضرت از دنیا رفته و برنخواهد گشت، و یکی از عوامل بیقراری حضرت زهرا(س) همین علت بود.
حضرت در خطبه فدکیه توطئه آنها را خنثی فرمود، ناگفته نماند که خطبه های حضرت زهرا(س) یکی از منابع و مصادر مهم نهج البلاغه حضرت علی(ع) میباشد. که موسیقی کلام و متطنتن بودن این خطب بسیار شگفت انگیز است که لازمست بیش از پیش به آن دو پرداخت گردد.
لازم به ذکرست که از جمله موارد تقویت عزت نفس خلوت و تنهایی است، حضرت زهرا(س) در خلواتش به پروردگارش چنین عرضه داشت:
خدایا به احترام ناله های حسنین در فراق من گناهان دوستداران و شیعیان مرا ببخش.
و حضرت زهرا با عزت نفس و اعتماد بنفس و اینکه جایگاهش چیست وظیفه و رسالتش را شناخت و انجام داد، ایشان از پیامبر شنیده بود که عزیز ترین مردم برای پیامبر است«یا فاطمه اَعَزُّ البَریّه علیَّ»« یا فاطمه او عزیرترین مردم برای من هستی»، لذا جانش را در حفظ این عزت نفس و حفظ حرمت و احیای امر ایشان پرپر نمود.
ایشان با احساس عزّت نفسش این رسالت عظیم و قیام بی مثالش را به انجام رساند.
اما در چگونگی به عزت نفس رسیدن و عزیز شدن باید گفت امر خدا را عزیز شمردن و ولایت و امر امام را در اولویت قرار دادن و حساسیت به کارها و امور ولایی از عوامل اصلی ایجاد و تقویت عزت نفس است که امروز با توجه به غربت و مضطر بودن حضرت، امری واجب و ضروری است که اهتمام به آن باید از منتظران حضرتش صورت گیرد، باشد که عاملی برای تعجیل در ظهور شود.
(برگرفته از سخنرانی دعای ندبه هیئت مشتاقان ظهور)