سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

آراستگی درون با صوم و روزه

image_pdfimage_print

یکی از اثرات روزه آراستگی باطن وجود و درون انسان است و این فریضه خلوت و باطن فرد را صیقل داده و از زشتی ها و ناهنجاری ها پاک می کند.

آری وقتی فرد، پیمان صوم می بندد علیرغم هیچ گونه مانع در خلوت و درون و باطن خود با نهایت شور بر این پیمان استوار مانده و خلوت خود را مثل جلوت کرده و به طهارت باطنی رسیده و شیرینی عدل و احسان را می چشد چرا که روزه دار با یکسان سازی درون و برون خود به عدل و با بهتر سازی درون از برون به احسان می رسد.
در حقیقت طهارت درون خود عالمی داشته و گوهرهای گرانقدری به انسان تقدیم می کند، بطوریکه در روایات پاکی درون، دلیل صحت بینش معرفی و یا به عنوان بهترین ذخایر مطرح گردیده است.

همچنین پیامبر رحمت می فرمایند:

«هرکه چیزی نهان دارد که خدای عزّ وجل را خشنود می سازد خداوند برایش کاری را آشکار سازد که او را شادمان کند و هرکس درونش را اصلاح کند خدا بیرونش را درست گرداند.»

علاوه بر اینها سلامتی درون باعث قوّت یافتن برون می شود.
حال با توجه به این اثرات خلوت و درون، فریضه ی صوم مهمترین فریضه ای است که سلامتی و طهارت درون انسان را نشانه رفته و با اصلاح خلوت انسان ناخواسته و خودبخود جلوت و برون فرد را نیز اصلاح می کند، آری روزه دار با کمال حرّیت و آزادی و بدون هیچگونه مانع، حافظ صوم خود شده و عمل خالصانه و بدون ریا را به برکت روزه تجربه می کند که شیرینی و حلاوت این تجربه به یک عمر می ارزد و رمز قراردادن شب قدر ،شب افضل از عمر بیش از ۸۳ سال عمر در ماه مبارک رمضان شاید این باشد.

پس با اصلاح و سلامتی خلوت و جلوت خود در این ایام ارزشمند به استقبال شب های قدر برویم و از خداوند درک و وصول به شب های تعیین سرنوشت و تقدیر را خواستار شویم.