سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

ابزار امنیت و پیوند با ولایت…

image_pdfimage_print

حضرت امیرمومنان علی (ع) فرمودند:« در روی زمین دو وسیله و ابزارامنیت از عذاب الهی وجود داشت: یکی از آن دو وجود پیامبر(ص) بود که با رحلت آن حضرت برداشته شد و انسان ها از آن محروم شدند ولی دیگری که استغفار است همواره برای همگان تا قیامت وجود دارد . پس بدان تمسک جویید و چنگ زنید( و آن گاه آیه ۳۳ سوره انفال را تلاوت فرمودند: )

«وَ مَا کَانَ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ وَ أَنتَ فِیهِمْ وَ مَا کاَنَ اللَّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَ هُمْ یَسْتَغْفِرُونَ»

« و خداوند بنا ندارد ایشان را با اینکه تو در میانشان هستى و ما دام که استغفار مى‏کنند عذاب کند».

استغفار به علل مختلف از جمله علتی که در کلام علی(ع) بیان گردیده حائز اهمیت می باشد بطوریکه موجب برداشته شدن کیفر اعمال از انسان و جامعه می شود. انسان در طول روز و ماهها و سال به انحاء مختلف دچار خطاها و اشتباهاتی میگردد که خداوند متعال از روی رحمت خویش وسیله ای بنام “استغفار” نهاده و آغاز برگشت از این بد بندگیها را با آن می پسندد هرچند استغفار محدود به زمان خاصی نیست اما اوقات شریفی برای استفاده از این ابزار امنیت، وضع شده از جمله: بعد از نماز عصر، شبهای جمعه، در آخرین رکعت نماز شب(وَتر) و بعضی روزهای مقدس و از همه مهمتر ماهی بنام ماه استغفار قرار داده است که در پیش روی می باشد. ماه رجب المرجب که رسول خدا«صلی‌الله‌علیه‌وآله» می‌فرمایند: «رجب ماه خدا است» یعنی زمینه ارتباط با خدا به نحو کمال و تمام فراهم است. ماهی است که سفارش شده هر روز خدا را با نام “یا من یعطی الکثیر بالقیل” بخوانیم با دفع موانع زمینه ارتباط با خدا را فراهم کنیم.
کل هستی که خدا برای انسان آفریده ذره ای عصیان و طغیان از میزان و مدارش ندارد«لاَ الشَّمْسُ یَنْبَغی‏ لَها أَنْ تُدْرِکَ الْقَمَرَ وَ لاَ اللَّیْلُ سابِقُ النَّهارِ وَ کُلٌّ فی‏ فَلَکٍ یَسْبَحُونَ » اما لغزش انسان در مدار بندگی، او را از میزان انسانیت خارج میسازد. طغیان بشر که طغیان اقیانوسها و دریاها در برابر آن در حکم عدم است به علت دور افتادن از میزان الاعمالها که وجود مقدس امام باقر(ع) که اول رجب سالروز ولادت آن بزرگوار می باشد فرمودند:«نحن المیزان»؛ و فاصله گرفتن از کواکب و نجوم هدایت است که او را گرفتار ظلمتها و بیراهه ها می نماید. ماه رجب ماهی است که فرصتی دوباره برای برگشت انسان به میزان و مدار خود که همانا “پیوند با ولایت “میباشد عنایت شده است. زیربنای حرکت در مدار ولایت و عدم طغیان ، استغفار از طغیانها و ندانم کاریها وزدودن و تطهیر قلب و جان درچشمه مطهر رجب در ماه رجب است. آری! آمدن ماه رجب مژده رسیدن دعوت نامه ای الهی برای آن‌هایی که می‌خواهند از مهلکه های خطا و غفلت رها شده و زندگی دینی خود را سر و سامان دهند و در زمره «رجبیّون» قرار گیرند. که خدا مشتاق بازگشت بندگانش با ذکر” استغفرالله و اسئله التوبه” در این ماه است؛در روایات آمده که امام سجاد(ع) در طول ماه رجب در کنار کعبه نماز می خواند و به سجده می‌رفت و «عَظُمَ الذّنْبُ مِنْ عَبدک، فَلْیَحْسُنِ الْعَفْوُ مِنْ عِنْدِک» از او شنیده می‌شد.