سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

ابوالفضل(ع)…پیروی بی نظیر

image_pdfimage_print

همانگونه که امامان معصوم از جهت رتبه در میان بندگان خدا بی مثال و بی نظیرند و تمامی صفات خلیفه اللهی را در وجود مبارکشان به کمال رسانده اند، در میان یاران و پیروان این بزرگواران نیز افرادی وجود دارند، که در رهپویی و اطاعت و تبعیت و معیت، رتبه ای بس عالی داشته و شاید کسی به پای آنان در این مراحل نیز نرسیده و نتواند برسد. این چنین اشخاصی باید مورد توجه عامه و دیگر پیروان و دوستداران خط امامت و ولایت قرار گرفته و درسهای عملی از آنان فرا گرفته شود.

قمر منیر بنی هاشم، حضرت ابوالفضل العباس (ع) جزء این شخصیتهای برتر ونمونه و کمیاب و نایاب هستند که توانستند درس امامت و ولایتمداری را بر همگان تعلیم دهند. آن بزرگوار مجسمه ی زیبای یک پیرو و حامی و ولایت پذیر بودند که تمامی فضایل لازم برای این مقام را در خود به منصه ظهور رساندند. خصوصیاتی که قلم از وصفش و زبان از بیانش عاجز است اما آب دریا را اگر نتوان چشید ور بقدر تشنگی باید چشید.

یکی از این ویژگیهای بسیار ممتاز ایشان که در ماندگاری و جاودان بودن نام و آوازه اش بسیار تأثیر داشت، وفای آن بزرگوار بود.

 
«وفا» از ویژگیهای مهم انسان است معیاری در شناخت نیکی و اصالت فرد می باشد. و این صفت آن زمان بسیار پسندیده تر بوده و صاحبش را محبوبتر خواهد نمود که فرد در رابطه با میثاق و عهد الهی وفاداری نشان دهد. که در این بین نیز وفاداری به امامان معصوم(ع) از مهمترین و برترین مصادیق وفا به میثاق الهی است. این عنصر پر فضیلت در وجود عباس(ع) چنان متبلور بود که در تاریخ عنوان مظهر وفا
را به خود اختصاص داد بطوریکه تاکنون هر جا نامش می درخشد، وفا و وفاداریش نیز همردیف نامش، جلوه گری میکند. جریان امان نامه و پاسخ دندان شکن حضرت ابوالفضل به شمر ملعون یکی از صحنه های شکوهمند وفاداری حضرت ابوالفضل (ع) می باشد.

 
این ویژگی نشأت یافته از تقوای فطری و عقلانی بوده و خبر از سلامت ماندن فطرت پاک انسان می دهد و بقدری اهمیت دارد که خداوند متعال در قرآن وفاداران را نزدیکتر به هدایت از سایرین معرفی میکند و قابلیت هدایت آنها را بیشتر از دیگران می داند، و یا در جای دیگر مجوز جنگ با کفار را برگشت آنان به وفاداری کردن به عهد و پیمان خوداعلام می کند. تکریم فرشتگان و رسیدن امدادهای غیبی به وفاداران، آرامش قلبی و روحی از انجام به این مسئولیت خطیر، از دیگر تبعات این عنصر بسیار با ارزش می باشد.

 
از دیگر ویژگی ممتاز در صحنه ولایت پذیری و نظام ولایی، عنصر «غیرت» است. این عنصر، موثرترین خصلتی است که انسان را در دفاع از حق یاری و نصرت میرساند.«غیرت» نیرویی در درون انسان ایجاد می کند که لحظه و آنی در برابر ظلم و تجاوز به نوامیس الهی درنگ را جایز ندانسته و در این راه تا پای جان نیز می رود.

 
علاوه بر این، بنا به فرموده ی حضرت علی(ع)، غیرت، میزان عفت مرد را نشانگر است، دفاع غیرتمندانه حضرت ابوالفضل در واقعه کربلا، در تاریخ، عالترین نمود غیرت است که کسی تا کنون در غیرت و پاسداری از نوامیس الهی به پایش نرسیده است.
از جهت دانش و حکمت و شجاعت و اخلاص نیز علمدار کربلا زبانزد خاص و عام است و همه اهل ولاء بر وجود نازنینش غبطه خورده و همین ویژگیهاست که حضرت سجاد (ع) درباره ایشان فرمودند:

«عمویم عباس در پیشگاه خداوند منزلتی دارد که در روز قیامت همه شهدا غبطه اش را می خورند».

سالروز ولادت این پیرو رشید و جانباز بی مثال کربلا، فرصتی است که ما نیز چنین صفات و فضایلی را از ایشان آموخته و در راه یاری رساندن به امام زمان خویش نهایت وفا و اخلاص و شجاعت و ملبس شدن به خصایص یک پیرو از جان گذشته را از این بزرگوار بیاموزیم و در عصر انتظار در خود پیاده کنیم، باشد که در دولت ظهور و مدینه فاضله عباسی برای امام زمان خود گردیم.

images.jpg3