سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

اربعین تا اربعین

image_pdfimage_print

هر برنامه ای در نظام و دین مقدس اسلام حاوی پیام و مطلبی است و بیان کننده یک امر مهم و اربعین نیز از این امر مستثنی نمیباشد. چنانچه میدانید اربعین مختص حضرت اباعبدالله میباشد و برای هیچکدام از امامان دیگر اربعینی مطرح نشده است حتی برای حضرت پیامبر(ص) یا حضرت علی(ع). اربعین فقط و فقط برای امام حسین(ع) جزو سنت شیعه شد.
اینکه اربعین چیست؟ از منظری میتوان گفت اربعین تلاقی نماد تاریخ و نماد جغرافیایی واقعه کربلاست، واقعه ای که حضرت زینب با مدیریت خود توانست پیام آن را بجهانیان رسانده و قیام امامش را به ثمر رساند. حضرت زینب بنیانگذار عزاداری بر حضرت ابا عبدالله با بازگشت به تاریخ و جغرافیای کربلابود. آن مخدره با الگوگیری از مادرش حضرت زهرا(س) که زیارت قبر حمزه سید الشهداء را سیاستی برای بنیان نهادن کانونی برای تجمع دوستداران و نیز ابراز مودت و محبت به اهل بیت(ع) قرار داده بود، در اربعین حضرت امام حسین(ع) در پی الگو سازی و الگو پذیری برای زیارت و نیز عزاداری بر سالار شهیدان برآمدند و در این امر توانستند شیعه را در نقش و عنوان ولی دم و منتقم حضرت حسین (ع) به زیارت اربعین و عزاداری بر مصائب حضرت اباعبدالله دعوت فرمایند.
زیارت اربعین و عزاداری که حضرت زینب به همراه امام سجاد(ع) انجام دادند، عزاداری بی سر و صدای بی هدف و بی برنامه نبود،بلکه عزاداری را گذرگاهی برای رسیدن به هدف و پیام آن معرفی نمودند.   در حقیقت همان عزاداری در اربعین اتفاق افتاد که حاوی پیامها و سخنان و نتایجی بود و بدین ترتیب اربعین مکمل و بلوغ و نبغ عاشورا خوانده شد.

عزاداری و زیارت اربعین حضرت زینب(س) در حقیقت آغاز جنگ نرمی شد که دشمن را به ستوه و زانو درآورد و مرام و توطئه دشمنان را که حتی قصد داشتند از جهت جسمی هم نام و یادی از حضرت اباعبدالله باقی نماند، خنثی نمود و کاری کرد که الی الابد نه تنها هرسال نام و آوازش بلند تر میگردد بلکه بر دوستداران و علاقمندانش بیشتر و بیشتر میشود.
و امروز بر تمامی زائران و عزاداران اربعین حسینی است تا با تاسی از حضرت زینب (ع) از اجتماع عظیم واستقبال بی نظیر مردم در زیارت اربعین برای سال آتی و زیارت اربعینی دیگر بهره جسته و در راستای هدفی که منتج به ظهور گردد مهندسی و مدیریت نمایند. در روزگاری که افکار مرجئه رفته رفته جای خود را یافته و فرقه ها و گروههای انحرافی مختلف سعی در تحریف عزاداری و خلاصه نمودن آن در گریه و زاری بدون معرفت دارند، بایست از اربعین تا اربعین دیگر با تلاش مداوم سعی در پذیرش الگوی زینبی و سپس الگوسازی برای زیارتی دیگر انجام داد. چراکه با جزئی ترین تعلل و کوتاهی این دشمن است که با مهندسی معکوس به هدف خود رسیده و از شعور موجود هم خواهد کاست. دور از ذهن نیست اگر چنین خیل عظیم جمعیت چند ده میلیونی در راستای یک هدف و لبیک گویان برای رسیدن به مرام و مقصد حسینی گام بر دارند، ظهور تحقق یافته و دشمن برای همیشه از صحنه روزگار حذف و حق بر باطل چیره خواهد گشت.

برگرفته از سخنرانی هیئت مشتاقان ظهور در اربعین ۹۴