سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

اربعین فریادگر اقتدار امام

image_pdfimage_print

اربعین با تمام شکوهش، با تمام نشانه هایش، با تمام پیامش درسی مهم برای بشریت دارد و آن نیست جز درس امامت با موضوع قدرت امام .
اربعین و عظمت زیارت این روز نشانگر قدرت معنوی امام هست،امام با نفوذ معنوی خود دل ها را جذب خود کرده و از اقصی نقاط جهان مردم را به سمت خود جذب می کند حتی اگر گفته شود قدرت تبلیغات است که مردم را بدین سو می کشاند این هم باز در اثر قدرت معنوی امام هست لذا اربعین معرفی کننده ی امام مقتدر به جهانیان است اگر عاشورا، امام حسین مظلوم را به گوش جهانیان فریاد می زند اربعین، امام مقتدر را به جهانیان شناسایی می کند و حضور یک جمعیت سیل آسا از یک بعد، آمادگی عراق با مرکزیت کوفه جهت تشکیل حکومت جهانی حضرت مهدی را نمایش گر هست،و از بعد دیگر جبران مافات اهل بلادی است که روزگاری علیرغم دعوت، پشت به امام کرد،و این اعلام آمادگی به دلیل این است که قطعاً در دوران ظهور این تکه از زمین محل رجوع مردم جهان به محضر مولایشان خواهد شد و اربعین تمرینی برای این رجوع و حضور است.

 
عجیب است روایت های مخصوص این زیارت که خدا می خواهد با یک عمل مستحبی شرایط را برای محیای یک امر واجب ایجاد کند و عظمت های دیگر اربعین سیدالشهداء ،لازم به دریافت شهودی می باشد.
در روایت آمده است که اگر می دانستیم دقیقاً در این روز چه خبر است قطعاً می مردیم و این مطلب بر طبق روایتی از امام باقر(ع) است که چنین روایتی را در زمان محدودیت ها ابلاغ فرموده اند.

«لو یعلم الناس ما فی زیاره قبر الحسین علیه السلام من الفضل، لماتوا شوقا»

  «اگر مردم می‏دانستند که چه فضیلتی در زیارت مرقد امام حسین علیه السلام است از شوق زیارت می‏ مردند»

 
هم چنین است روایتی که چنین در عظمت اربعین سخن گفته :
در اربعین مقدر شده آنچه را لازم به دانستن است اما جاهل به آنند به زائرین بفهمانند ، و ده ها روایت دیگر من جمله:

از امام صادق(ع) نقل شده است:

« ما من احد یوم القیامه الا و هو تمنی انه من زوّار الحسین لما یری مما یصنع بزوار الحسین(ع) من کرامتهم علی الله تعالی »

 

پس بزرگداشت و گرامیداشت این روز عزیز لازمست تا انسان، بهره های نورانی آن را، که جهت هدایت و سعادت خود به آن نیازمند است، کسب نماید.