سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

استراتژی متناسب زمان

image_pdfimage_print

در موقعیتی که هیچ راه و روزنه ای برای مبارزه با دشمن وجود نداشت و دشمن آزادانه به هر حیله ای دست دراز میکرد، ، امام زین العابدین(ع) جهاد فرهنگی وقیام با سلاح دعا را بر گزید. با توجه به محتوای دعاهای حضرت این نکته بدست می آید که حضرت در قالب دعا مباحثی طرح کرده و با کنایه گویی در صدد اعلام موقعیت خویش بود و می خواست بفهماند که یار و یاوری برای قیام ندارد وگرنه چون پدرش انقلاب خونین میکرد.

حضرت در آن دوران لازم دانستند که در زمینه علمی کاری انجام داده تا مردمِ متاثر، از فرهنگهای متنوع غیر دینی اعراض نموده و به اصالت فکری و شخصیت دینی خود، واقف گردند. در آن زمان که امام سجاد(ع) حتی نمی توانست شهادت را انتخاب کند و آنرا (شهادت را)مرگ در خاموشی قلمداد میفرمود، دعا و جهاد ودفاع فرهنگی استراتژی منتخبی بود که در یک وضعیت نابهنجار اجتماعی ، آنرا آغاز فرمود.
ضرورت یک حرکت فکری اجتهادی در آن موقعیت امام را بر آن داشت تا برای رسیدن مسلمانان به حقایق و گسترش افق فکری آنان، کلاس ‏درس خود را در مسجد پیامبر(ص)آغاز کند که در این کلاس درس‏ شاگردان برجسته ای تربیت یافتند.
اما در برابر پیشامد سوء رفاه زدگی و آسایش طلبی، که ارزشهای اخلاقی و پیوندهای روحی نسبت به خدا و روز قیامت را در معرض خطر قرار میداد، حضرت امام سجاد(ع)با شیوه نیایش و دعا به علاج واقعه قدم برداشت.
کتاب دعای امام با نام صحیفه سجادیه که اخت القرآن، انجیل اهل بیت و زبور آل محمد نیز لقب داده اند؛ صرفا کتاب دعا و وسیله ای برای درخواستها نیست، بلکه آن بزرگوار نکات برجسته اصول عقاید را از راه تعلیمات‏ عالیه خود در قالب دعا در آن کتاب بر اهل عالم عرضه داشته است، محتوای غنی آن در برگیرنده نکته های آموزشی در حوزه علم و اخلاق و سیاست و…است. کلام امام(ع)در«صحیفه سجادیه» الگویی است برای مبارزان و حق طلبان که نشان می دهد تحت هیچ شرایطی نبایست حق کتمان شده و با هر امکان و شیوه ای جهت حفاظت و رساندن آن به همگان باید همت گمارد؛ که این مسئولیت هیچگاه ‏سلب شدنی نیست. کسی که می‏خواهد خدمتگزار اسلام باشد، تهدیدها را تبدیل به فرصت می نماید، اگرچه در شکل و مدل متفاوت باشد اما هیچگاه از هدف اصلی باز نمی ماند.
با عنایت به اهمیت دعا که امام سجاد(ع)در مبارزه با دشمن بعنوان سلاح و ابزار تعلیم وتبلیغ از آن استفاده کردند، می توان گفت، صبر و استقامت در مقابل جور زمان ، فریاد طلبی، ، تلطیف فضای قساوت و خشونت، محافظت در برابر لغزش، استمداد از غیب، تحمل وضعیت نابسامان و نامساعد و شرایط تنهایی، ،عکس العمل مناسب به نیکی‏ها و بدیها ازحکمتها و اثرات دعا می باشد، که امام‏سجاد(ع)بدون تحریک و دادن بهانه ای به دشمن، با آن روش و متد در راستای رستگاری مردم، هم به تهذیب خود و هم جامعه پرداختند و این چنین رسالت عظیم خود را که عمدتا پیام رسانی واقعه کربلا بود با موفقیت به سرانجام رساندند.