سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

استغفار: انتظار و اصلاح

image_pdfimage_print

ماه رجب ماه اصبّ یعنی ریزش رحمت الهی بر بندگان است و خداوند رحمان و رحیم در این ماه را از سر فضلش سفره رحمتش را بر بندگانش گشوده و بار عام برای مغفرت و رحمت خویش داده است. از جمله اعمالی که در ماه رجب سفارش اکیدی برآن شده، ذکر “اسْتَغْفِرُالله وَ أسْئَلُهُ التّوبَه”می‌باشد. این ذکر جزو اذکار بسیار مهم و اثر بخش در بخشش گناهان توسط خدای غفار دارد. این ذکر به معنی : طلب مغفرت از پروردگار و درخواست بازگشت بسوی اوست. با این ذکر انسان از خداوند متعال طلب پوشش گناهان و خطاهایش را دارد اما در این جا ختم نمی شود بلکه با توجه به اینکه این ذکر نوعی فعل است و صرف حالت و ذکر زبانی نیست، دو آیتم اساسی وجود دارد که با این دو معنی غفران با کفر که آنهم به معنای پوش است متمایز می شود،“انتظار” و” اصلاح” دو کار مهم استغفار است؛ یعنی فردی که استغفار مینماید بعد از طلب پوشش و بخشش، چون بیمار منتظری که در اتاق انتظار پزشک جهت طبابت و درمان به سر میبرد، منتظر اصلاح عملش باید باشد. به عبارت دیگر اگر بعد از استغفار باز سازی یا نوسازی عمل که مقصود از اصلاح است، اتفاق نیفتد استغفار معنایی ندارد.
استغفار و طلب بخشش در همه زمانها و مکانها وارد است و هرشخصی که توفیق استغفار یابد میتواند این طلب را از خدا داشته و در پی اصلاح عمل برآید اما در این ماه عظیم که رجب المرجب نام گرفته، اسباب تکوینی خداوند در به انجام رسیدن اینکار، تاثیر شگرفی دارد. وخداوند به سبب اینماه برفرد خطاکار و عاصی فرجه ای قرار داده تا با استغفار، خود را جزو بخشوده شدگان قرار دهد.
از نتایج بی نظیر اینگونه استغفار در احادیث دیگری سخن به میان آمده است از جمله حضرت پیامبر(ص) در این مورد فرمودند:

«من أکْثَرَ الإسْتِغْفار، جَعَلَ اللّهُ لّهُ مِنْ کُلِّ هَمٍّ فَرَجاً، و مِنْ کُلِّ ضَیِّقٍ مَخْرَجاً، و رِزْقَهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِب»

«کسی که زیاد استغفار کند خداوند قرار میدهد برای او فرجی برای کل همّش، و محل خروجی از کل تنگناهایش، و رسیدن رزق از جائی که گمان بر آن وجود نداشت».

لذا استغفار در همه زمانها و قبل از کارها و در تمامی محلها میتواند برای انسان برکاتی داشته باشد. مثلا اگر قبل از اقدام به کاری در کنار توکل به خدا، استغفاری با شرایط بیان شده انجام پذیرد، قطعا ضمن مورد بخشش قرار گرفتن، خداوند غفور و رحیم استغفار کننده را مورد عنایت خود قرار خواهد داد.

….اللّهُمَّ اجْعَلْنا مِنَ المُسْتَغْفِرین ….