سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

اسیر شهید و فتح شام

image_pdfimage_print

ماه شعبان ماه ولادت حضرت رقیه(س)، اسیر و شهید کربلا، و زهرای سه ساله است، دختری که دفتر عمرش سه برگ داشت و در این سه برگ چه ها که ننوشت.
با ولادت دختری در دودمان امام حسین(ع) در آل هاشم غوغایی دگر برخاست چرا که این دختر بسیار شبیه زهرای مظلوم بود، گویا با ولادت این دختر زهرا (س) دوباره به دنیای خاکی رجوع کرد.
هلهله وهروله ال هاشم را فراگرفت امام حسین بی اختیار با خواندن سوره کوثر کودک را بغل گرفته و مادر مادر گفت، سقای کربلا آنچه را در مورد زهرای مظلوم میدانست در چهره این کودک مجسم دید و بی اختیار عاشقش شد وزینب دو گوشواره با چشمان گریان بیاد کوچه بنی هاشم به این کودک هدیه داد. ام کلثوم با ترنم مادر مادر بر چهره اش بوسه زد و قاسم یادگار امام حسن قنداقه اش را تکان داد و علی اکبر خواهر خواهرش خواند.
نامش را رقیه یعنی یک پارهٔ عظیم وگرانقدر و پربها و والا گذاردند.
آری رقیه بدنیا آمد وزهرای خانواده شد و با لبخندش بازار عشق را بسیار شلوغ و عاشقان اهل ببت عصمت وطهارت را به بازار خرید یوسف کنعان یعنی زهرای سه ساله کشاند واین دخت عزیز سه بهار پشت سر گذارد و در این مدت چه شیرین کارهایی که نکرد که فقط چادر نمازش بر عالم ملایک غوغا انداخت ودست کوچکش در دست بابا ونوای گرم وطرز بابا گفتنش عالمیان را بی اختیار نمود تا اینکه کربلا وعاشورا رسید ودر عاشورا کاشف الکرب ابوالفضل سقای کربلا گردید و فرمانده کودکان وحماسه ساز وداع اباعبداله شد.
مهلا مهلا هایش شورش بپاکرد وبعد ماجرای اسارت آغاز شد و شد آنچه نباید میشد و بیانگردیش زیباترش کرد، تا عمه اش ندای ما «رایت الا جمیلا» را سر دهد و با دیدن سردرد وکمر دردش از قیام بی پایان مادرش زهرای مظلوم الهام بگیرد.
وبالاخره شام ودربار یزید فرارسید رقیه در لباس اسارت با بال وپر شکسته با ناله اش طوفانی سهمگین به دربار یزید انداخت وبا همتش تمامی ترفندهای ال فتنه را خنثی نمود و با مظلومیت و هوشیاری وخشمش شام را زیر و زبر وبساط ریا وتزویر وجهل را یک باره جمع کرد و با علم وپرچم زینب بر دوش مجروح خود لبیک یا حسین گفت و در اسارت به شهادت رسید وچشمان نیمه باز خود را بست وتسخیر شام توسط سپاه اسرا را با حرم کوچک خود در دل دربار یزبد امضا نمود.
واینک جا دارد در ایام ولادتش به یاد رقیه جشن وسرور اقامه ونهضت کربلا را بیشتر و بهتر بشناسیم و بر وجود چنین الگوهایی بر خود بالیده وشکر نماییم.