سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

اعترافات و پشیمانی های ابوبکر

image_pdfimage_print

فأما الثلاث اللاتی وددت أنی ترکتهن، فوددت أنی لم أکشف بیت فاطمه عن شیء و إن کانوا قد غلقوه على الحرب، ووددت أنی لم أکن حرقت الفجاءه السلمی وأنی کنت قتلته سریحاً أو خلّیته نجیحاً … .

تاریخ الطبری، ج۲، ص ۶۱۹، تاریخ الإسلام للذهبی، ج ۳، ص۱۱۷

من از دنیا هیچ اندوهى به دل ندارم ، جز این که اى کاش سه کارى را که کرده ‏ام نمی‌کردم و سه کارى را که نکرده‏ ام انجام می‌دادم و سه چیز که اى کاش از رسول خدا پرسیده بودم .
اما آن سه کار که اى کاش نکرده بودم : اى کاش در خانه فاطمه را نمی‌گشودم هر چند با بسته بودنش کار به جنگ می‌کشید و اى کاش فجأه را به آتش نمی‌سوزاندم و او را به آسانى و نرمى کشته بودم یا پیروز و کامیاب رهایش کرده بودم … .
این آروزیی که ابوبکر در آخرین لحظات عمرش می‌کند ، دقیقاً همان چیزی است که خداوند در آیۀ مبارکۀ ۹۹ سورۀ مؤمنون نقل می‌کند . خداوند در این آیه می‌فرماید:

«حَتَّى إِذَا جَاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِ . لَعَلِّی أَعْمَلُ صَالِحًا فِیمَا تَرَکْتُ کَلَّا إِنَّهَا کَلِمَهٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِنْ وَرَائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلَى یَوْمِ یُبْعَثُونَ »

(المؤمنون / ۹۹ _ ۱۰۰ )

«زمـانـى کـه مرگ یـکـى از آنـان را فرارسد ، گوید : پروردگارا !مرا بازگردان ، تا آنچه را فروگذار کرده‌ام کار نیک انجام دهم ؛ ولى چنین نیست ، این سخنى است که او برزبان مى راند ، ( و اگـر بـازگـردد کـارش هـمـچون گذشته است ) و پشت سر آنان جهان میانه اى است (برزخ ) تا هنگامه قیامت» .