سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

انس با قرآن، تکامل عقلانیت، معنویت و عدالت (۱۹)

image_pdfimage_print

السلام علیک یا شریک القرآن
السلام علیک یا خلیفه الرحمن

تاکنون مطرح گردید که لازمه ی ارتباط و پیوند مستمر با قرآن، احساس نیاز به قرآن و برای احساس نیاز به قرآن، قرآن را جوابگوی تمام نیازهای خود دانستن، و اساسی‌ترین نیاز انسان، نیاز به امام معصوم می‌باشد.


این نیاز به اندازه‌ای مهم بوده و جایگاه دارد که خداوند متعال امام معصوم را به عنوان شریک و عِدل قرآن می‌خواند و در حدیث مشهور ثقلین حضرت پیامبر(ص) امام و اهل‌بیت عصمت و طهارت را بعنوان ثقل اصغر در کنار ثقل اکبر مطرح فرموده و به باهم بودن این دو میراث تاکید می نماید.
پروردگار متعال در پیوند قرآن با امام معصوم در آیات بسیاری به این مسأله تاکید و تثبیت فرموده است، به عنوان مثال در آیه ی ۲۴ سوره حدید می‌فرماید:

«لقد ارسلنا رسلنا بالبینات و انزلنا معهم الکتاب و المیزان»
در این آیه پروردگار متعال در کنار نزول قرآن، نزول و ارسال پیامبران را مطرح می‌کند، یعنی معیت پیامبر را به عنوان رسول و امام قرآن در کنار قرآن مطرح فرموده است.

از دیدگاه قرآن، آیات پروردگار متعال بر قلب پیامبر نازل شده است و قلب پیامبر به عنوان ظرف بسیار طیّب و طاهر، آیات الهی را از خدا گرفته و به بشریت در قالب آیات قرآنی مطرح می نماید‌، و منظور از قلب پیامبر، با توجه به کلام خود پیامبر، اهل بیت پیامبر(ص) می‌باشند، از این دیدگاه می توان گفت اهل بیت عصمت و طهارت روح قرآن هستند، امامان معصوم، قرآن ناطق و شریک قرآن می‌باشند و به عبارتی امام، مجسم قرآن، بیان و عَلَم قرآن می‌باشد‌، که اگر انسان بدون امام بخواهد از قرآن بهره‌مند شود، به هیچ عنوان نخواهد توانست و یا اگر از قرآن، امام گرفته شود و از امام، قرآن‌، انسان به ضلالت خواهد افتاد، و با این شکل نقش هیچ کدام ایفا نخواهد شد، برای همین پیامبر فرموده که هر دو میراث(قرآن و عترت) باهم، به عنوان میراث جاویدان برای بشریت باقی گذارده شده است.

حال نقش امام معصوم در راستای انس با قرآن چیست؟
امام کسی است که:
✓عقلانیت بشر را تعریف و به تکامل می رساند.
✓ زندگی معنوی و اسلوب و عوامل زندگی معنوی را، با قول و فعل و تقریر بیان و عینیت می‌بخشد.
✓ همچنین امام معصوم حامی عدالت و اجرای کننده ی عدالت در حوزه‌های فردی و اجتماعی می‌باشد.
✓ امام معصوم ارائه کننده ی طریق بوده و به مانند قرآن، «هادی» می باشد و مقدمات رسیدن به زندگی مطلوب را برایکسانی که می خواهند ارائه می دهد.
✓ امام معصوم دست بشریت را گرفته و به حیات طیبه ایصال مطلوب می نماید.
✓ امام معصوم هدایت‌های الهی و قرآنی را عینیت می بخشد.

پس لازم و ملزوم بودن قرآن و عترت به هیچ‌وجه از بین رفتنی نیست، چرا که اگر قرآن و عترت از هم جدا شود، گمراهی انسان را در پی خواهد داشت، چنانچه در طول تاریخ هم بعد از شهادت پیامبر با شعار «حسبنا کتاب‌الله» سیر اسلام تغییر و جریان غدیر فراموش و در اثر نفی اهل بیت پیامبر(ص) در کنار قرآن و با نفی امام معصوم، مسیر اسلام تغییر و بشریت به ضلالت افتاد.
پس بزرگترین و مهمترین نیاز انسان، نیاز به امام معصوم است که اگر انسان امام معصوم را بشناسد و به دنبال معصوم رود، خود به خود با قرآن انس خواهد گرفت، چرا که امام معصوم با قرآن مأنوس است.
و اگر مطرح‌ می شود قرآن، کتاب صامت و امام، قرآن ناطق، به همین دلیل می‌باشد. یعنی طراوت و جذابیت و تازگی قرآن به برکت امام معصوم و رجوع به ایشان است.
پس برای انس با قرآن لازم است با امام معصوم نیز انس گرفته شود.
در این شب‌های عزیز از خدا می خواهیم توفیق انس با قرآن و انس با امام معصوم را عنایت بفرماید.

ادامه دارد…