سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

انس با قرآن، تکامل عقلانیت، معنویت و عدالت(۲۱)

image_pdfimage_print

السلام علیک یا شریک القرآن
السلام علیک یا صاحب الزمان

ایام شهادت مولی‌الموحدین ناطق قرآن حضرت علی‌بن‌ابیطالب(ع) و ایام شب‌های قدر و دهه پایانی ماه مبارک رمضان می‌باشد.
موضوع انس با قرآن موضوع بسیار مهم و پیچیده و در عین حال ساده است، رمز و راز ارتباط مستمر و پیوند دائمی با موجودی به نام قرآن.
که برای بهتر روشن شدن این موضوع، مطلبی مهم خدمتتان ارائه می گردد، در این روزها:


🏴حافظ قرآن ابن ملجم پلید، ناطق قرآن امیر مؤمنان را به شهادت رساند.
🏴قاری قرآن به تالی قرآن حمله برد.
🏴غافل و مشغول طاهر الفاظ مشمول بطون قرآن را به شهادت رساند.
🏴روح ناپاک به روح قرآن حمله‌ور شد.
🏴آموزگار جهل مدرس علم و عقل را به خونش رنگین کرد.
🏴جسم ناپاک و جنب، جنب الله را نشانه رفت.
🏴و دست پلید یدالله را به شهادت رسانید.

⁉️اما واقعا چگونه می شود حافظ قرآن و قاری قرآن به ناطق قرآن حمله می‌کند؟
⁉️چه اتفاقی باعث می شود و قرآن چه موجودی است که قاری قرآن با مدبر قرآن درگیر می شود و نمی‌تواند قاری قرآن، وجود تالی و مدبر قرآن را تحمل نماید؟
⁉️جهل و تعصب و تصلب و جمود و تهجر فکری چه هست که انسان را علیرغم انس ظاهری و ارتباط نزدیک با قرآن، به جایی می رساند که با صاحب قرآن درگیر می شود؟
پس موضوع مهمی است، با توجه به مناقشه ی حفظ قرآن با تالی و ناطق قرآن در صدر اسلام، ۳ گروه با سه نوع عملکرد با قرآن مواجه شده‌اند:
۱⃣ گروهی با توجه به این درگیری از قرآن فاصله گرفته و به غفلت گرفتار شدند، نه با ظاهر قرآن و نه با باطن قرآن کار داشته و به شقاوت و بدبختی رسیدند.
۲⃣ گروه دوم با بهانه ی این جریانات، عقده گشایی نمودند و برای اینکه قرآن را نشانه گرفته و از بین ببرند بدون توجه به ناطق قرآن به ظاهر قرآن حمله کرده، قرائت و تلاوت قرآن و حفظ و پاسداری و طهارت قرآن را قبول نکرده و به آن حملهٔ شدید نموده و همه را بی‌فایده انگاشتند؛ که این گروه هم جزو گروه ضالّین و گمراه هستند که به جای انس با قرآن از طریق ناطق قرآن، به طاهر قرآن حمله نموده و جهت مهجور و مظلوم نمودن آن حتی به تلفظ قرآن هم بی‌توجه شده و از آن کنار گرفتند.
۳⃣ گروه سوم که گروه ناجی می‌باشند از این جریانات و درگیری حافظ قرآن با ناطق قرآن درس ها گرفته و استفاده‌ها نمودند، اینان به ریشه ی اختلاف حافظ قرآن با ناطق قرآن و قاری قرآن با تالی قرآن پی بردند و متوجه شدند که انسان برای انس با قرآن چه کند، و متوجه شدند که برای ایجاد انس با قرآن، به چه کاری باید روی آورده و رمز و راز آن را بیابند.
این گروه با توجه به آموزه‌هایی از ناطق قرآن و عالمان نافع و معلمان علم نافذ، در کنار امام معصوم و پیوند با ایشان، و با محبت و شناخت و معیت و اطاعت از امام معصوم، با قرآن انس پیدا کرده و خود را به بهترین قرآن‌خوان و قاری و حافظ و تالی و مدبر و تدبیر کننده از آیات قرآن، تبدیل کرده‌اند، بعبارت دیگر به قرآن نگاه کرده و نگاه قرآنی یافتند.
این گروه، گروه سعادتمند بوده که از خدا می خواهیم ما را جزو این گروه مقرر بفرماید.

ادامه دارد…