سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

انس با قرآن، تکامل عقلانیت، معنویت و عدالت(۲۲)

image_pdfimage_print

┈┅ ❁ـ﷽ـ❁ ┅┈

السلام علیک یا داعی الله ‌و ربانی آیاته
السلام علیک یا اباصالح المهدی

سلام بر دعوت کننده به سوی پروردگار متعال و سلام بر پرورش دهنده ی آیات قرآنی

انس با قرآن و ارتباط مستمر و صمیمی و آرامبخش با قرآن امر بسیار پیچیده و در عین حال ساده و جذاب و خیلی مهم می‌باشد.
انس با قرآن مراتب و مراحلی دارد که اگر انسان این مراتب را طی نکند، در مراتب پایین ماندن ایجاد فاصله با قرآن کرده و باعث قطع ارتباط با قرآن ناطق نیز می گردد، که در تاریخ اسلام با چنین جریان شومی مواجهه شده‌ایم، همان به شهادت رسیدن قرآن ناطق توسط قاری و حافظ قرآن…در این جریان تلخ، کسانی که طالب انس با قرآن بودند توانستند درس های مهمی از این واقعه اخذ کنند، و در ایجاد انس و پیوند با قرآن قدم‌هایی بردارند، بدین ترتیب که انسان طالب انس با قرآن به ۳ مرحله زیر توجه دارد:
۱_ نگاه به قرآن با هدف پیدا کردن نگاه قرآنی
۲_ قرائت قرآن به نیت دانستن آنچه می‌خواند‌.
۳_ و حفظ قرآن به نیت پاک شدن قلب، و شستشو دادن قلب و مشاعر خود در برابر دستیابی به حیات طیبه و قرآنی.

انسان طالب انس با قرآن، قرائت قرآن را برای خود مشغولیت ندانسته و در این مرحله درجا نزده و با قرائت قرآن قصد رسیدن به مرحله ی تلاوت را دارد.
و تلاوت قرآن را به نیت و فهم و معرفت ‌یافتن به آیات قرآن و
این معرفت افزایی را به خاطر عمل کردن به آیات الهی انجام می دهد؛ و انسانی که درصدد عمل به آیات هست، به رفتار و کردار قرآنی مجهز می‌شود.
با طی این مراحل انسان به مراحل انس با قرآن دست پیدا می‌کند، و باید توجه داشته باشد که در این مرحله هم ایستایی وجود ندارد و لازمست پیش رود. چون ایستایی برابر با ضلالت و در پی آن مبارزه و مجادله با قرآن ناطق می‌باشد.
نمونه ی عینی و بارز این ضلالت، ابن‌ملجم مرادی است که از گروه مارقین بود‌.

مارقین چه کسانی بودند؟
این گروه اعتقادات مخصوصی داشتند، و ممیزه‌های آنان جهل و تعصب و تسلب ‌و جمود و تهجر فکری بود. به عبارتی عابدان خشک و نادان و احمق.
این گروه برای جبران ضعف های خود به قرائت جزءهای قرآن اکتفا نموده و از آن لذت می برند و رتبه‌ها و مقامات خود را در جزء خوانی می‌دانند و به ظواهر قرآن و ظواهر شریعت تأکید کرده و به آن تشویق می کنند‌.
لذا کسانی که در پی انس با قرآن هستند، از حال و احوال این گروه عبرت می‌گیرند، و مراحل انس با قرآن را با شوق و انگیزه طی می کنند.
در ادامه این موضوع نحوه ی طب کردن مراحل قرآن به سمع و نظر شما خواهد رسید.
از خداوند متعال توفیق انس با قرآن و انس با شرکای قرآن برای همه شما درخواست می گردد.
ادامه دارد….