سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

انس با قرآن، تکامل عقلانیت، معنویت و عدالت(۲۷)

image_pdfimage_print

┈┅ ❁ـ﷽ـ❁ ┅┈

«السّلام علیک یا داعی الله و ربّانی آیاته»

برای ایجاد پیوند قوی و محکم و مستمر و غیر موسمی با قرآن، لازم است انسان حساسیت داشته و لایه‌های قرآن را بشناسد تا در انس با قرآن بیشتر بهره‌مند شود.


۱⃣ اولین مرحله و لایه، قرائت قرآن می‌باشد. در این مرحله انسان کلام خدا را شنیده و به فهم معانی آن، صرف و نحو و اصول بیان قرآن توجه کرده و به آموزش این علوم نیزدر حد توان می‌پردازد؛ و‌ به لغت و زبان عربی و واژه‌های قرآنی حساسیت نشان داده و از آنها بهره می‌جوید.

۲⃣ مرحله ی دوم ترجمه و تفسیر قرآن است، برای روشن شدن این مرحله، لازم به ذکر است که آیات قرآن هم دارای مصادیق و هم دارای مفاهیم هستند، مثلا: مفهوم‌ آیه «اهدنا‌ الصراط المستقیم»، یعنی نزدیکترین و سریعترین راه برای رسیدن رهروان به مقصد، اما برای یافتن مصداق این آیه باید به راسخون علم و عِدل و شریک قرآن مراجعه نمود که در مطالب قبلی بیان شده است.
برای استفاده و بهره‌مندی از این مرحله انسان باید آیات قرآنی را بیشتر قرائت نماید و سوالات بیشتری برایش مطرح شود و‌ در آیات، تفکر لازم را داشته باشد.

۳⃣ مرحله ی سوم انس با قرآن، روح قرآن می‌باشد، یعنی انسان
به بطن آیات تا حد توان ورود نماید و از شکل و ظاهر آیات برای پی بردن به روح آیات، استفاده کند.
مثلا: در آیات مربوط به اصحاب کهف به این توجه کند که چه عشق و علاقه‌ای این اصحاب را به غار کشید، بعبارتی چه نوع شور و‌علاقه‌ای اصحاب کهف را کهفی نمود.
یا در روح قرآن انسان پی به این نکته می‌برد که در قلب حضرت یوسف(ع) چه عشقی رویید که برخوردش را با زلیخا مشخص کرد و به سمت گناه نرفت.
در این مرحله خطاب، لحن، موسیقی، شکل، و کوتاه و طولانی بودن آیات با انسان سخن گفته و انسان را به حرکت در می‌آورد.
برای استفاده از مرحله ی روح قرآن، باید انسان در پی کسب ارزاق و خوراک فکر و قلب و عقل و روح خود باشد.

۴⃣ مرحله ی پایانی لایه‌های قرآن، نور قرآن می‌باشد، و این عالیترین مرحله ی انس با قرآن است، در این مرحله حجاب ها برطرف شده و به اسرار و رموز قرآن پی می برد، که برای بهره‌مندی از نور قرآن باید حجاب های کفر و نفاق و ظلم و معصیت و فسق را برطرف کرده تا بتواند از نور قرآن بهره‌مند شود.
پس انسان به نیت انس با قرآن به حضور قرآن می‌رسد ‌و‌ با او همنشین شده و از این مراحل بهره‌مند می‌شود.
از خداوند متعال می خواهیم توفیق عنایت فرماید تا بتوانیم از لایه‌های قرآن بهره‌مند شویم.

ادامه دارد…