سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

انس با قرآن، تکامل عقلانیت، معنویت و عدالت (۴)

image_pdfimage_print

«السلام علیک یا تالی کتاب الله و ترجمانه»

🔸دوست داشتن اسامی قرآن

«انس با قرآن» یعنی به ارتباط صمیمی و مستمر و محبت آمیز و آرامش و آسایش رسیدن.


در رابطه با «انس» و موجبات انس، در مباحث قبلی مطالبی بیان شد، از جمله «شناخت شناسنامه‌ای»، و در مورد چگونگی «انس با قرآن» نیز، از طریق اسامی قرآن، به شناخت شناسنامه‌ای پرداخت شد؛ اسامی از قبیل:
قرآن، کتاب، بیان، تبیان، مبین، برهان …
مرحله بعدی در انس با قرآن، «دوست داشتن این اسامی و واژه‌ها» می‌باشد، به عبارت دیگر علاقه و محبت به مفهوم و معانی اسامی قرآن و عملیاتی کردن آن اسامی می‌باشد، مثلا:
✓ «تبیان» را دوست داشتن
✓ «مبین» را دوست داشتن
✓ «قرآن» را دوست داشتن
✓ «کتاب» و نوشتن را دوست داشتن.
که برای نمونه، به مدل دوست داشتن اسم «قرآن» پرداخت می‌شود:
چرا که اگر مثلاً علاقه به قرائت و مطالعه و تحقیق نباشد، «انس با قرآن» ایجاد نخواهد شد.
حتی اگر فقط و فقط به مناسبت ماه رمضان، قرآن قرائت شود، این قرائتِ مناسبتی، دوست داشتن در خود نداشته و با علاقه همراه نخواهد بود‌.
در قرائت باید وقت صرف نمود، زیرا این وقت گذاشتن به تنهایی محبت قرآن را هم در دل ایجاد و هم افزایش خواهد داد.
لذا علاقه و دوست داشتن در قرائت مهم هست و باید ارزش قائل شده و برای این قرائت همیشه، زمان اختصاص داد.
درجامعه کنونی، «مطالعه» نمره خیلی پایینی داشته و نسبت به دیگر امور، کمترین جمعیت در کتابخانه‌ها و قرائت‌خانه‌ها دیده می‌شود، و این نشان دهنده ی عدم علاقه به قرائت و مطالعه می‌باشد.
حال برای تقویت «قرائت قرآن» چه باید کرد؟
✅ یک راه جهت تقویت «قرائت قرآن» این است که باید برای انبساط خاطر و لذت بردن به سمت «قرائت قرآن» رفت‌‌ و با هدف لذت بردن «قرائت» نمود.

✅دومین راه برای تقویت قرائت، این است که باید هدف از «قرائت قرآن» را تحقیق افزایش آگاهی و کسب دانش، فرض نمود و آن را مهمترین راه برای این کار دانست.

✅ راه سوم، قرائت قرآن را طلوع معرفت و شناخت جدید در خود دید، و هدف از خواندن هر کتاب و هر مطلب را، دستیابی به شناخت جدید قلمداد نمود نه اینکه برای مشغولیت و صرف وقت و‌گذراندن اوقات فراغت فرض کرد.

✅ از دیگر راه های «تقویت قرائت قرآن» عادت دادن خود به مطالعه هست.

✅ راه آخر جهت «تقویت قرائت» و روح کتابخوانی، پُز قراردادن و ارزش دادن به قرائت و به عنوان پُز فردی و اجتماعی و میان فردی، طرح کردن «قرائت قرآن» است، که اگر چنین مطرح شود، فرهنگ مطالعه و خواندن کتاب تقویت شده و حال و هوای تحقیق ایجاد خواهد شد، و در پی آن دوست داشتن قرائت نیز شکل خواهد گرفت، در نتیجه قرآن را که مشتق از قرائت و خواندن است، را دوست داشته و به مرحله‌ای از انس با قرآن دست خواهد یافت.
ادامه دارد…

@MoshtaganZohoor