سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

انس با قرآن، تکامل عقلانیت، معنویت و عدالت(۱۳)

image_pdfimage_print

«السلام علیک یا تالی کتاب الله و ترجمانه»

سلام بر تو ابا صالح المهدی
ای عزیز زهرا(س)…
ای امام غریب و فرید و شرید…
سلام بر تو ای تلاوت کننده ی قرآن ‌‌‌…
ای مترجم قرآن …
ای شریک قرآن …
ای رمز و راز آشنایی و انس با قرآن…

در مطالب قبلی گفته شد لازمه ی انس با قرآن و ارتباط مستمر و دائمی و محبت آمیز با قرآن، توجه به اهداف و مطلوب‌های قرآن می‌باشد؛ و چنانچه گفته شد، اگر انسان اهداف و خواسته‌هایش را با قرآن تطبیق دهد، خودبخود با قرآن انس گرفته و با قرآن احساس راحتی و آرامش خواهد کرد.


و نیز بیان شد که هدف قرآن و مطلوب آن اعطای حیات طیبه به انسان ها می‌باشد، و لازمه ی حیات طیبه، وجود و وجوب عدالت می‌باشد، چرا که قرآن کتابی هست که جامعه‌ها را فراخوان به عدالت و اجرای عدالت را واجب می‌شمارد، حتی خداوند متعال در قرآن،هدف از بعثت انبیاء را ایجاد زندگی عادلانه، مطرح می‌فرماید و خود قرآن، خود را هدایتگر اهل تقوا معرفی می‌شمارد و بهترین و نزدیک ترین راه برای تقوا را، اجرای عدالت ذکر می‌فرماید:

«اعدلوا هو اقرب للتقوی».

حضرت علی(ع) در معرفی قرآن در کتاب درر و غرر می‌فرماید:

«هو الناطق بسنه العدل ریاض العدل و غدرانه»
«قرآن کتابی است که از آئین عدالت صحبت می کند و قرآن بوستان های خرم و تالاب‌های عدالت است».

پس «عدالت» بحث مهمی است و تاریخ قرآن و تاریخ اسلام و ماجراهای حساس تاریخ اسلام با توجه به وجود و وجوب حیات طیبه که ممیزه ی اصلی آن عدالت است، شکل گرفته و
ریشه‌ ی تمام جریانات و ‌حوادث و اتفاقات بر مبنای «عدالت» می گردد:
✓ بعثت انبیاء اجرای عدالت و تنظیم زندگی عادلانه است
✓ غدیر یعنی حاکمیت عدالت
✓خطبه ی حضرت زهرا(س) تفسیر قرآنی عدالت است.
✓نهج البلاغه فریاد عدالت انسانی است.
✓ صلح تحمیلی امام حسن(ع) پاسداری از عدالت و حفاظت از جان عدالت دوستان است.
✓ عاشورا تفسیر و هزینه عدالت است.

و

✓ هدف از ظهور حضرت مهدی(عج)، ظهور عدالت آفاقی و انفسی می‌باشد‌، و انتظار مذهب اعتراض علیه بی‌عدالتی‌ها، علیه ستمگری ها و نابرابری‌ها و نابرادری هاست و اعتقاد به ظهور، اعتقاد به عدالت و اجرای عدالت است.

پس «عدالت» موضوع مورد توجه و با اهمیت قرآن و تربیت یافتگان مکتب قرآن می‌باشد. لذا انسانی که عدالت را دوست داشته و انسانی که عادل باشد، و انسانی که علاقه به اجرای حق داشته و در ادای حق تلاش می کند، و ‌خواسته و‌ مطلوبش «عدالت» باشد، قطعا چنین انسانی به دنبال قرآن خواهد رفت، و همیشه از قرآن اشعه‌های عدالت و رمز و راز تقویت عدالت و اجرای عدالت را کسب خواهد نمود.
از خدا می خواهیم به ما روحیه ی عدالت پذیری و عدالت گستری و عدالت دوستی عنایت نماید، تا با دوست داشتن عدالت، با قرآن مأنوس‌تر گردیم.

ادامه دارد..‌.