سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

ایستگاه سلامت

image_pdfimage_print

در منطق اسلام روح و جسم گرچه دو مقوله مستقلی هستند ولی چنان با هم پیوستگی دارند که سلامت و مرض هریک در دیگری موثر است.پیشوایان دین و انبیای الهی طبیبان روح و جسم مردمند و رسالت وحی برای آن است که آدمیزاد بسوی کمالات معنوی و ترقیات روحی خود راهنمایی شود.
امّا چون به نسبتی روح متاثر از جسم است ،قسمتی از تعالیم انباء راجع به وظایف تن انسان بوده و راه سلامتی آن را تا آنجا که در سعادت روح دخالت داشته است بیان کرده اند.
این تعالیم در قرآن نیز به وضوح بیان شده است «و نَزَّلنا عَلَیکَ الکِتابَ تِبیاناً لِکُلِّ شَیءٍ …» و قطعاً مقتضای لطف آفریدگار بود که قرآن جانب این ناحیه را نیز نگهدارد وبیان راه سلامت جسم را هم عهده دار باشد تا موجبی برای سستی در امر تکلیف و ادای وظیفه نماند، زیرا قدرت بر ادای وظیفه و تکلیف فرع سلامت و صحّت بدن است.
امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) میفرماید: شفای هردردی در قرآن است از قرآن شفا بخواهید…. ؛ مسلماً منظور از درد ، درد های جسمی و روحی است.در آیه ی ۳۱ سوره ی اعراف مجموعه ی اصول طبّ و سلامتی را خداوند متعال بدین گونه بیان فرموده است: ((…کُلوا و اشرَبوا وَ لا تُسرِفوا …)) این دستور الهی متّضمن سلامت قوای خمسه انسان است؛ میتوان موارداستفاده شده از این عبارت قرآنی را چند نکته خلاصه کرد:
۱)امر به خوردن و آشامیدن
۲)اعتدال و میانه روی در خوردن وآشامیدن
۳)دوری و جلو گیری از اسراف که هرگونه زیاده روی در کمیت و کیفیت و بیهوده گرایی و اتلاف را شامل میشود.
پیامبر(ص) میفرمایند : معده کانون هر بیماری و پرهیز درمان درد است.
امام رضا(ع) نیز در مورد پرهیز، میفرمایند: پرهیز آن نیست که مأکولات را بر خویش حرام کنیم بلکه پرهیز، اعتدال در خوردن و آشامیدن است.
پیامد های ناشی از عدم رعایت دستور قرآنی (عدم اعتدال در خوردنی ها و نوشیدنی ها)
۱)اتساع و تورم معده
۲)بیماریهای اثنی عشر یا روده
۳)سوء هاضمه
و باید توجه داشت افرادی که مبتلا به مصرف بیش از حد لازم هستند باید به کفاره این زیاده روی و افراط، مدتی امساک نموده و رژیم خاصی را رعایت نمایند که این خود، عملی بس دشوار است.
دستوراتی از نبی اکرم(ص) جهت سلامتی
۱) از خوردن غذا های گوناگون بر یک سفره بپرهیزید زیرا این نوع خوراک ، نا مبارک است.
۲)آن کسی که کمتر خورد ، حساب او در روز قیامت نیز سبکتر خواهد بود.
۳)غذا های خود را با نمک آغاز کنید(نمک در اول غذا پاد زهری برای سموم بدن است و درمان ۷۰ نوع مرض میباشد).
۴)بهترین نوشیدنی ها در دنیا و آخرت، آب است.
۵) با معده ی انباشته شده از غذا بر تختخواب نروید تا از فشار قلب آسوده باشید.