سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

برافراشته شدن پرچم پیروزی حق بر باطل برپهنه گیتی

image_pdfimage_print

اربعین، فرصتی بر بازنگری کتاب قطورعاشورا و پیام اربعین محافظت از حقیقت عاشورا در مقابل تهاجمات ضد حسینی دشمن درتمامی آنات و لحظه ها می باشد. با توجه به جایگاه اربعین در منابع دینی روشن میگردد که بجاست در کنار فلسفه قیام حضرت اباعبدالله و شهادت خود و یارانش، به جریان اسراء و نقش و حرکت آنان در تکمیل این واقعه، مورد تحلیل و بیان قرار گیرد تا بدین ترتیب وسعت واهمیت اینروز بیش از پیش روشن شده و رویکردهای لازم به این روز اتفاق افتد. دلیل بر این گفتار حساسیت دشمن بعد از واقعه عاشورا است که کارخود را با شهادت حسین بن علی(ع) ختم شده نپنداشته و برای رسیدن به اهداف شوم خود کافی ندانستند و در قالب اسارت اهل بیت(ع) و بازماندگان شهدا بروز دادند. لذا به صراحت میتوان گفت: ریشه داربودن جریان عاشورا به اسارتهای اهل بیت(ع) و حوادث بعد ازآن و عمق بیشتری داده بود، پس تامل و پژوهش پیرامون روزهای اسارت و به تبع آن اربعین حسینی امری ضروری می باشد.
این بینش، اربعین را ضمن اینکه در کنار رازهای هستی جای می دهد بلکه اهمیت کار فرهنگی و تبلیغی را برای مبلغان و حامیان فرهنگ حسینی روشن می کند. به عبارت دیگرباید دقت گردد که اگر حماسه سازیها و پیام رسانیهای امام چهارم شیعیان و حضرت زینب(س) نمی بود آیا شهادت امام حسین(ع) و یاران با وفایش برای دین اسلام ثمر و نتیجه ای حاصل می نمود؟ و از آن بالاتر آیا نسلهای آینده بعد از آن درجریان اهمّ وقایع قرار می گرفتند و هدایت و برانگیختگی ملت‌ها و اجتماعات اتفاق می افتاد؟ آیا با عدم افشاگری و شفاف سازی وقایع، نشاط و پویایی و طراوت حماسه عاشورا باقى می ماند؟ یادواره اسرا و اربعین سطوری مهم تر در خود دارد. عبور از شهرها و منازل مختلف و تشریح ماوقعه از لسان امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) برای سردمداران کفر و ظلم سبب تغییر مواضع، برای مردمان بی وفا و غافل کوفه سبب ندامت و برای اسراء، تبدیل اسارت به عزت و آزادی گردید.
اربعین آغازحیات حسینی بعد از شهادت است. اربعین عامل جوشش و خروش و سرازیر گشتن خون عاشورائیان در تاریخ تا ابدالدهر است روزیست که هرچه بیشتر می گذرد فریاد مظلومیت در گوش جهانیان بیشتر طنین انداز می شود. برافراشته شدن پرچم عاشورا در اربعین اتفاق افتاد، با اربعین نه تنها بر حکومت ظلم وقت بلکه بر متولیان ظلم از ازل تا ابد ثابت شد که غل و زنجیر و اسارت مانع حفظ دین و افشای حقایق و از بین بردن یاد و خاطرات ایثارگریها و جان فشانیها ووفای به عهدها و مانع پوشش اثرات ظلم و ستم نمیگردد؛و چون هدف تمام گروهکها و و نظامهای ضد دینی مستور نمودن این قضایای مهم است برای همین تاکید بر پایی مجالس ذکر مصائب اهل بیت و بزرگداشت این محافل، بسیاردر کلام اهل بیت (ع) دیده می شود؛ برای نمونه امام صادق(ع) فرمودند: «هرکس یک بیت شعر درباره‏ى حادثه‏ى عاشورا بگوید و کسانى را با آن بیت شعر بگریاند، خداوند بهشت را بر او واجب خواهد کرد»، و یا در کتاب کامل الزیارات احادیث بسیاری با این مفهوم آمده که هرکس در مصیبت امام حسین(ع) بگرید و کسی را بگریاند بهشت برایش واجب می شود؛ و اساساً اربعین روز پایه گذاری این رسالت خطیر در تاریخ است و امروز اربعین یعنی جاری شدن عاشورا در زمان وفریاد مظلومیت و اضطرار منتقم خون شهید مظلوم عاشورا و پایه ریزی برای حماسه سازی جهت آمادگی برای ظهور وارث خون عاشورا…