سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

بعد از غدیر

image_pdfimage_print

یوم عیدالله اکبر، غدیر خم روز اکمال دین و اتمام نعمت و روز نصب حضرت علی بن ابیطالب به خلافت ، امامت و ولایت بوسیله حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) ، بدستور پروردگار سلام به پایان رسید .
رحمت بیکران خداوندی نصیب مسلمانان گردید، بطوریکه حضرت امام رضا (علیه السلام) در روایتی می فرمایند که خدا گناه شصت سال از مردان و زنان مؤمن و مسلم را در روز عید غدیر می آمرزد و دو برابر آنچه در ماه رمضان از آتش دوزخ می رهاند در این روز آزاد می کند، حال با پایان یافتن عید غدیر تکلیف مسلمانان دو چندان شده است . تکلیفی که حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) در خطبه معروف غدیر خود چنین می فرماید:
همگان یکصدا و به زبان بگویید (ای رسول خدا) آنچه که در ولایت و رهبری مطلق علی (علیه السلام) و امامان پس از او که از صُلب وی هستند از جانب حق تعالی به ما ابلاغ کردی، شنیدیم و در برابر آن مطیع و تسلیم هستیم و به آن امر راضی و خشنودیم!
اینک ما به دل و جان و به زبان و به دستمان، نسبت به قبول ولایت با تو بیعت می کنیم و پیمان می بندیم که با این اعتقاد زندگی کنیم و با آن بمیریم. تا آن زمان که سر از خاک برداریم به آن پایبند بوده و هرگز در آن تغییر و تبدیلی ندهیم . شک و تردیدی ننماییم و از سر پیمان خود برنخیزیم . از خدا و پیامبرش و از امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) و فرزندانش حسن و حسین و امامان دیگر که از صلب اویند فرمان ببریم.