سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

بهانه های واهی

image_pdfimage_print

متأسفانه عده ای گاهی اوقات برای خواندن نماز مانع تراشی کرده و از اقامه این فریضه الهی باز می مانند یا در این امر کاهلی کرده و بصورت یک تکلیف سنگین به آن نگاه می کنند بطوریکه بعد از خواندن آن با خود می گویند “راحت شدم که خواندم”. چند ین عوامل بازدارنده وجود دارد که میتواند انسان را به این فضاها و افکار بیندازد و بهره لازم از این فریضه نبرد، که به عنوان نمونه به چند مورد فراگیر اشاره می شود:
۱-جایگزینی کارهای نیک و صالح ( بطوریکه فرد با این تفکر که اگر کار خیری بکند، نماز هم نخواند کار خیر کفایتش را می کند ، در حالیکه هیچ کاری جای نماز را نمیتواند بگیرد).
۲- شعار “دل پاک داشتن” و سخن گفتن با خدا در مدلی غیر از نماز ( حال آنکه اگر نماز بخاطر خدا اقامه می شود باید طوری اقامه گردد که خدا خواسته است)
۳- نا امیدی از وضعیت روحی و معنوی خود ( مثلا می گوید: وضع من خراب‌تر از این حرف‌هاست که با نماز درست شود در حالیکه خداوند در قرآن می فرماید:

«إِنَّ الْحَسَناتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئات‏» (هود/۱۱۴) 

۴- تکلیف فرض کردن نماز فقط برای ثروتمندان( اما خداوند فرموده است: «اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاه» (بقره/۱۵۳).
۵- بیخبری و ندیدن و حس نکردن آثار نماز
۶- حذف نماز در مشکلات
۷- همرنگی و الگوگیری از تارک الصلاتها (اینهمه نماز نخوان من هم یکی!!!!).
۸- اعتقاد به بعضی ضرب المثلها ( یک شب که هزار شب نمی‌شود).
۹- بلد نبودن آداب و احکام و واجبات نماز
۱۰- ترک نماز بخاطر تمسخر دیگران
۱۱- ناراحتی از رفتارهای نامناسب نمازگزاران
۱۲- بهانه گیری های متفاوت( نماز خانه نبود، ماشین نگه نداشت و …).
۱۳- خدا چه نیازی به نماز ما دارد.
و دلایلی که همگی به نوعی فرار از انجام فریضه ای است که فقط و فقط اقامه کننده آن بهره خواهد برد و در صورت عدم اقامه دچار عقوبت، چنانچه زمانیکه در روز قیامت خواهند پرسید:«مَا سَلَکَکُمْ فىِ سَقَرَ »؟ «که شما را چه عمل به عذاب دوزخ در افکند»؟خواهند گفت: «قَالُواْ لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّین» «آنان جواب دهند که ما از نمازگزاران نبودیم».

«اللّهُمَّ اجْعَلْ دَخَلَ فِی الصَّلاه مَعَ المُقیمین»