سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

بیماریهای فصلی و شلغم و چندین فواید بی نظیر آن

image_pdfimage_print

شلغم یک نوع سبزی معروفی است که مرغوبترین آن نوع بستانی و پرورش یافته است که سفید رنگ و دوکی شکل میباشد. این سبزی از جهت قدرت غذایی دارای هشت درصد مواد قندی و نشاسته می باشد که می توان بجای نان مصرف نمود وگرسنگی را با آن برطرف کرد. این گیاه که سالهاست در خدمت بشر است متاسفانه بخوبی شناخته نشده و فواید بیشمار آن ناشناس مانده و بیشتر مردم آنرا بی مقدار تصور کرده و از منافع سرشار آن بی بهره مانده اند.
با توجه به بیماریهای فصل زمستان که بیشتر مردم را فرامی گیرد، این سبزی در درمان عوارضات این بیماریها مانند: سرفه، و خلط و درد سینه بسیار نافع می باشد؛ و آب پخته آنرا می توان در انواع گلودرد حین سرماخوردگی غرغره نمود همچنین شلغم نرم کننده سینه و معده و روده هاست و موجب تحریک اشتها بوده و بعلت داشتن ویتامین های «ب» و «آ» نور چشم و قوه بینائی را زیاد می کند. از دیگر فواید این سبزی موجب خرد شدن سنگهای کلیه و کبد و افزایش ادارار است که این خاصیت در برگهای آن زیادتر است. مواد سفیده ای موجود در شلغم نیز که اکسیری گرانبها است، برای ازدیاد حافظه بسیار موثر می باشد.
اما ناگفته نماند که شلغم برای کسانی که معده ضعیف دارند دیرهضم و نفاخ است ولی هرچه کوچکتر باشد و بهتر پخته شود این خاصیت در آن کمتر است.
همچنین شلغم تنوری و جوشانده که از مخلوط جمیع اعضاء آن (ریشه های نازک و باریک روی آن و پوست و خود سبزی) درست می شود جهت سرمازدگی دست و پا و ترک ناشی از سرما بسیار مفید است.
شلغم با توجه به مواد قندی موجود برای اشخاص مبتلا به مرض قند نه تنها مضر نیست بلکه مفید می باشد. و نیز افرادی که استعداد چاقی دارند و نبایستی مواد قندی و نشاسته ای بخورند بهتر آن است که یک وعده غذای خود را به شلغم اختصاص دهند زیرا با غذایی که یک دهم برنج نشاسته دارد معده پر شده و جلوی اشتها سد گردیده و از چاقی مفرط جلوگیری می گردد.
آب شلغم نیز با استفاده از آب میوه گیر، بعلت داشتن گوگرد و وارسنیک و روبیدیم برای امراض جلدی و مخصوصاً جوش صورت(جوش غرور) سودبخش است.
فواید بسیاری نیز در این گیاه نهفته است که آنرا در بین سبزیها ممتاز نموده است. که دوستداران این گیاه پرنافع میتوانند با مراجعه به خواص سبزیها در کتب مختلف از جمله کتاب طب الکبیر از آنها مطلع گردند.

حمد و شکر و سپاس خدای را به خاطر نعمتهای بی نظیر و بی مانندش