سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

تبدیل تهدید به فرصت

image_pdfimage_print

با دقت در مسائل و مشکلات پیرامونی که ظاهراً ضیق و سختی و شاید هم شکست جلوه می کنند، و در یک کلمه می توان نام تهدید بر آنها نهاد، چنین نتیجه گرفته می شود که تهدید ذاتاً امری منفی نیست بلکه می تواند با مدیریت و کنترل هنرمندانه، آن را هم برطرف و هم به تعبیری به فرصت تبدیل کرد.


بایست توجه داشت که اکثر پیشرفت های افراد موفق، به دلیل وجود تهدیداتی است که در مسیر اهدافشان به وجود می آید، چرا که اصولاً تهدیدها نوعی بازگشت به خویش است و یافتن نکات ضعف و قوت خود.

بدیهی است که انسان در بین عوامل داخلی و خارجی زیادی رشد می‌کند و عمر خود را به سر می‌برد، گروهی با شناخت و آگاهی از این عوامل، استفاده‌ های بسیار بهینه‌ای از عمر خود می‌کنند و گروهی نیز با بی توجهی فرصت سوزی کرده و از رشد باز می مانند.
حال چگونه می توان تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد؟
چنانچه بیان گردید انسان ها ناگزیر از مقابله با تهدیدات سر راه خود هستند و قطعاً در هر مواجهه با تهدید، موقعیت و شرایط نسبتاً جدیدی برای انسان به وجود می آید؛ و فرد را در وضعیتی متفاوت از قبل قرار می دهد، که در واقع نوع برخورد مواجهه شونده با تهدید است که آن را تبدیل به نفع یا ضرر و یا ترکیبی از هر دو می نماید.
باید توجه کرد که بدترین حالت مواجهه با تهدید، بی شک انسان را به مرحله ی نازل از قبل، و حذف فرد از روندی که جریان داشت می کشاند.
و برعکس مقابله و مواجهه با تهدید در بهترین مدلش، موقعیت فرد را ارتقاء داده و فرد خود سیر صعودی را شاهد می شود.

و حالت سومی و یا خنثی هم دراین مواجهه وجود دارد که نفع و ضرر هردو متوجه شخص می شود.
اما فرد چگونه و با چه امکانات و انحائی  می تواند در برخورد با تهدیدهای مختلف، به مرحله ی صعودی دست یافته و در حقیقت، تبدیل تهدید به فرصت اتفاق افتد؟
و چه نوع واکنش ها برای این امر لازم است؟
در پاسخ باید گفت که انسان لازم است یک سری توانمندی هایی در وجود خویش آماده کند تا در حین تهدید به آنها دسترسی داشته و از آنها بهره ببرد. حال این توانمندی ها ممکن است ناآگاهانه هم در درون انسان باشد، که بهتر است با توجه و دقت در خویشتن آنها را کشف و تقویت نماید.
تبدیل تهدید به فرصت فرایندی است که در تحقق آن چند عنصر زیر کارکرد اساسی دارد:
“معرفت” جهت تغییر نگرش به مسائل و سختی ها
“حلم” جهت ظرفیت سازی و خویشتن داری
“صبر” جهت مهار تهدید
“تفکر” جهت هدایت این فرایند
“شکر” جهت بهره برداری از این تهدید
لذا هرچه سطح این توانمندی ها بیشتر شود، قدرت کسب موقعیت جدید همراه با سیر صعودی نیز بیشتر خواهد شد، اما اگر توانمندی با تهدید تناسبی نداشته باشد چیزی جز ضرر به انسان نخواهد ماند.
در اصطلاح دینی به تهدیدات پیش روی انسان، امتحان و آزمون الهی گفته می شود:

«وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ»

«و قطعاً شما را به چیزى از [قبیل] ترس و گرسنگى و کاهشى در اموال و جان ها و محصولات می آزماییم و مژده ده شکیبایان را »

(۱۵۵/بقره)

که قرآن برای تغییر نگرش انسان به سختی ها، مسیر را بسیار هموار می کند و انگیزه ی رشد و پیشرفت را علیرغم وجود مشکلات، تقویت و تسریع می نماید. لذا هر چه بنیه ی ایمانی و معرفتی فرد بیشتر باشد، بی شک از امتحان الهی روسفید بیرون خواهد آمد.
معرفت و علم به فلسفهٔ رویدادهای هستی، نوعی مهارت و قدرت نهفته در وجود انسان است، که به نسبت شرایط وجودی فرد بروز و ظهور می یابد که در این قسمت هم هرچند از همه که در شرایطی با ویژگی های مشترک، عمل مشترک و مواجهه مشترک داشته باشند، مورد توقع نیست، اما از همگان کسب علمی و عملی مهارت های لازم جهت تسلط بر شرایط تهدیدی، انتظار می رود.
فنون مورد نیاز و کسب مهارت ها هم، امری است که در عین سهل بودن، دقت و توجه و ظرافت می طلبد و رجوع به تاریخ و استفاده از تجربیات اشخاص در این زمینه بسیار مؤثر است.
و نکته ی پایانی اینکه، دوران غیبت از یک بُعد، تهدید و به عبارتی امتحان الهی است تا هم آمادگی لازم برای دولت عدالت گستر حضرت مهدی(ع) ایجاد شود و هم با تهدیدات و امتحانات مختلف آخرالزمان، مؤمنین حقیقی فرصت های ناب به دست آورده و در مسیر رشد و تقرب و خدمت به ساحت حضرت ولیعصر(عج) صرف نمایند.

 

index