سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

تمرین رعایت حق الناس در ماه مبارک رمضان

image_pdfimage_print

ماه مبارک رمضان و فصل روزه داری بهترین فرصت و زمان برای تمرین رعایت حق الناس و تبدیل مزاحمتهای اجتماعی به مراحمتها است .
انسان به برکت نزول رحمت الهی در ماه رمضان و غل و زنجیر شدن شیطان، این دشمن سرکش انسان، بهتر می تواند رفتار های خلق آزار را شناسایی کرده و در جهت مراعات حقوق مردم و مواظبت بر عدم ایجاد مزاحمت ، برنامه ریزی نماید و لذت این برنامه ریزی و اجرای آن را در خود و جامعه ببینیم،به طور مثال؛
آیا میدانید که اگر گذرگاهها ی عمومی به معابر و یا پارکینگ خصوصی تبدیل شود و کالا و اجناس در مقابل مغازه و پیاده رو توسط فروشندگان آن اجناس پهن شود و از خودروهای دودزا استفاده شود و ماشین و موتور در جای نامناسب در کوچه و خیابان پارک شود و به اصطلاح سد معبر گردد جامعه رنگ آسایش و آرامش را نمی بیند؟
آیا میدانید که اگر درب تاکسی توسط مسافر، با سوار و پیاده شدن به آرامی بسته شود به طور ناخود آگاه و بسیار موثر، محبت و آرامش در ارتباط بین فردی ایجاد خواهد شد و لحن عصبانی در ادای کلمه”آرامتر” توسط راننده به لبخند رضایت درونی او تبدیل خواهد شد و در نتیجه راننده ،رعایت علائم رانندگی را بهتر رعایت کرده و به طور خود جوش و درونی حقوق مسافران را رعایت خواهد کرد؟
آیا میدانید که اگر همسایه آپارتمان نشین وقتی کیسه زباله خانه خود را به جای دم در گذاشتن به سطلهای بزرگ تعبیه شده توسط شهرداری در سر کوچه و خیابان بگذارد، ناخواسته و بسیار موثر ارتباط همسایگی را تقویت خواهد نمود؟
آیا میدانید که بنّایی و ساختمان سازی و شن و ماسه و آجر و خاک را در مسیر مردم ریختن و راه را بند آوردن و گرد و خاک را به حلق و زندگی دیگران رساندن از مصادیق بارز مزاحمت و عدم رعایت حقوق الناس میباشد؟
آیا می دانید صدای لبخند و قهقهه خود و میهمانان در حیاط خانه در نصف شب و زمان استراحت همسایگان آن هم در اوج فصل گرما و تابستان که پنجره ها به روی طبیعت باز است ، ناخود آگاه باعث تیره شدن روابط همسایگی میگردد.
و آیا میدانید که مکالمه بلند با گوشی همراه در محیطی که دیگران نیاز به آرامش دارند و مزاحمتها ی تلفنی برای دیگران و بی جهت تماس گرفتن یا گوشی تلفن را بعنوان سرگرمی و بازی در اختیار کودکان گذاشتن و سرزده و بیخبر وارد محل کار و یا زندگی دیگران شدن از مصادیق بارز گناه می باشد؟
یادمان هست که سفارش حضرت رسول اکرم (ص) مبنی بر بهترین عمل در ماه مبارک رمضان ورع از محارم الهه میباشند!
پس چه بهتر است که با رعایت نمادین مزاحمت مطرح شده در این مطلب و رفع مزاحمت و تبدیل آن به مراحمت بتوانیم روح و روان جامعه خود را آسایش و آرامش بدهیم.