سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

تهاجم بر دشمن حتّی در خانه دشمن

image_pdfimage_print

حضرت زینب(س) چنانکه در قافله ی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بانویی نمونه و الگویی برازنده بر همه زنان و نیز مردان معرفی شده اند با عنایت به ابعاد دیگر زندگی ایشان می توان اذعان نمود که عملکرد ایشان تداعی کننده این اصل است که زن مسلمان محصور شده در چادر و خانه نیست، بلکه درهر موقعیت و در هر مقام می تواند با حریت ایفای رسالت نموده و درمحیط خانه و اداره خانواده و تربیت فرزندان و همسرداری با عشق و نیت الهی افتخار و حماسه بیافریند.
حضرت زینب(س) در فصل تیره و تار امویان و در محیط اختناق و مسموم و پر از شقاوت، با تازیانه حق برخاست ودر خانه دشمن بر پیکر ظلم کوبید و نهضت خونین امام حسین(ع) را در سرزمین دشمن ادامه داد. همو در خانه دشمنِ پر قدرت و مستکبر با کلامش بر او زخم زد و راه هلاکت و خاتمه بر ظلم و ستم را به بشر آموخت .
زنان با غیرت امروزبا حفظ پاکدامنی و عفت و عزت خویش با تاسی از این بانوی بزرگوار و آشنایی با ملاکهای ایشان در زندگی میتوانند با حضور در عرصه‏های مختلف فرهنگی و سیاسی واجتماعی، ادامه رو و مروج فرهنگ زینبی شده وتنها به یک یا چند جنبه از تکالیف خود بسنده نکنند. زنان امروز باید مخاطب شناسی را از سفیر کربلا بیاموزند و بدانند که چگونه سخن بگویند که فقط رساننده پیام باشند و نمایانگر جنسیت خود نگردند.
خود سازی و پارسایی و زهد در عمر گرانقدرش، اراده ایشان را چنان استوار ساخته بود که از هیچ رنج و مصیبتی در راه دفاع از ولایت نمی هراسید و در اراده ایشان خللی ایجاد نمی کرد. آشنائی و آگاهی ازجوّ و محیط سیاسی و اهداف و نظریات و تفکرات، حضرت زینب را تقویت نموده بود لذا این چهره و شخصیت ایشان بر مردم مخفی نماند و مردم از ایشان تقاضای تعلیم و تدریس بر بانوان را نمودند و حضرت در این راه سخت تلاش و کوشش می نمودند، رفتار زینب عقیله و فعالیتهای ایشان بیانگر مسئولیت وزین زنان مسلمان می باشد و زنِ دنیای امروز را به وسعت رسالتش می کشاند که نبایست در لاک تجمل و زیور و زینت و رفاه و آسایش بخزد بلکه باید به میدان جهاد علمی قدم نهد و عاملی برای ثبات و رشد جامعه اسلامی و فرهنگ زینبی گردد.
و کلام آخر اینکه رمز حماسه سازی زینب(س) و حفظ عزت حسینی را باید در تمام ابعاد زندگی و بحرانها و حوادث روزگار ایشان جستجو نمود و فقط به جهت اظهار هم دردی و عزاداری در وقایع دوماهه محرم و صفر خلاصه ننمود؛ باید برای فهم ابعاد وجودی ایشان، آن حضرت از غربت بیرون کشیده شود؛ که براستی زندگی آکنده از عشق و ایمان ایشان در واژه‏های سطحی بشری نمی‏گنجد اگر هم پای ایشان از لحظه آغاز حیات تا مماتشان نباشیم.