سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

تکفیری ها (۲)

image_pdfimage_print

در امتداد تبار شناسی تکفیری ها، در این فرصت جهت قوام بخشی به مفهوم آن، به مطالبی دیگر در این موضوع که از ره آوردهای محققان در این حوزه است، اشاره می گردد.

 تکفیری جریانی است که میراث شوم خود را به نام اسلام جلوه می دهد و تا امروز متأسفانه تا حدودی توانسته منویات دشمنان اسلام را نیز در منطقه ایفا کند و به آرزوهای غرب،جامه عمل بپوشاند. و یکی از علل تشکیل گروهک ها در هم کوبیدن مثلث مقاومت مسلمانان می باشد، همان قدرت نرم شیعه که در کیفیت و ماهیتش درحیرتند؛ که در این راستا برای ایران محاصره اقتصادی و جنگ تحمیلی را رقم زدند، اما کاری از پیش نبردند.

از ویژگیهای اصلی این جریان یکی،شبکه ای بودن آن است، چنانچه روزگاری:

◊در الجزایر جریانی با عنوان انصارالشریعه ۲۰۰۰۰۰ نفر را بقتل میرسانند…
◊ در تونس گروهی با نام انصار السّنه که جهاد نکاح بیشتر در این جریان مطرح است فعالیت می کنند…
◊در نیجریه بر اساس جریان بوکو حرام ۳۰۰ دختر دزدیده شده (که حرف اصلی این جریان این است که هر کس بغیر از قرآن و حدیث کتابی بخوانند کافر هستند، وبا این باور، مدرسه ای را با تمام دانش آموزان به آتش میکشند)…
◊یا در سومالی گروه الشباب با قمه ها ی بزرگ، دست و سر مردم را قطع می کنند…
◊و امروز در خاورمیانه نیز گروه تکفیری با عنوان داعش، جنایتهای فجیعی را انجام می دهند…

که این ویژگی یعنی لینک شدن و شبکه ای شدن و گسترش این گروهک ها بسیار مهم و برای جهان اسلام بسیار خطرناک است…

دومین ویژگی آن،خشونت عریان است. در دین اسلام اگرکسی جهت قصاص حکم اعدام بخورد که به خاطر اثرات زیان بار صحنه اعدام آن را در ملأ عام قصاص نمی کنند، اما این گروهک وقیح، هر جنایتی را رسانه ای کرده و در جهان پخش می کنند اما دلیل رسانه ای نمودن جنایت ها نیز دو عامل اساسی است که از آن منتفع می گردند، چراکه هیچ جریانی دوست ندارد به جنایتکاری معروف شود، این جریان با این جنایتها قصد:
۱- ایجاد موج اسلام ستیزی و اسلام هراسی ( که این مسأله اسلام هراسی، مسئله جدیست، بنابه سخن یک سیاه پوست به یک مسلمان که چنین اظهار داشته بود که مسلمانان ما را نجات دادند بدین نحو که آن رفتارهای ناهنجاری که قبلا بر گردن سیاه پوستان آن منطقه بود، حالا تمام جنایتها با نام مسلمانان و اسلام رقم می خورد).
۲- از طرف دیگر قصد افزایش فتوحات خود با ایجاد رعب و وحشت.

با فراگیر شدن رسانه های جمعی و کمتر شدن حوزه خصوصی، کوچکترین حادثه در کمترین زمان را به جهانیان می رسانند، که از آثار آن نیز، تخریب افکار و باورهای افرادی است که دلبستگی به اسلام داشتند و حداقل بدبینی نسبت به دین اسلام را می توان بازگو کرد، اما باز به دلیل عدم مدیریت اساسی، در کنار موفقیت های نسبی، ایجاد نفرت در دل ها کرده، و امواج رسانه ای، ماهیت آنها را آشکار می کند، تا اهل سنت و اهل قبله بدانندکه دشمن با چه روش و شگردی به جنگ آمده است.
سومین ویژگی این جریان، به وجود آوردن همگرایی بین نحله های سلفی است، به عبارتی هم افزایی و تسری دادن خود به نحله های سنی و سلفی. در این شیوه آنان برای تعریف گروه خود و شیعه از اضداد استفاده می کنند، به عبارتی می گویند:
  ♦اهل سنت چیست؟ چیزی که شیعه نیست…
  ♦تکفیری کیست ؟کسی که مقابل شیعه است و کسی است که برای عقاید خود دست به شمشیر ببرد و خون مسلمانها و اهل قبله را حلال بشمارد .

آنها با فتواهای غلط ، آموزه های اسلام را بسیارسخیف جلوه می دهند، با انتشار احکامی چون:
• از حکم به اینکه نباید زیارت و توسل صورت گیرد قصد تخریب حرمین عسگرین را می کنند، در حالیکه امام شافعی در مصر، امام بخاری در ازبکستان ،ابوحنیفه در بغداد دارای مقبره هستند، استراتژی آنها این است که دشمنانشان را اولویت بندی می کنند که شیعه در اولویت نخست آنها قرار دارد و جالب اینکه اینان بسیار باورمندانه جهاد می کنند و در این جهاد از نیروهایی که در دل اسلام هستند اما آشنا نیستند استفاده می کنند و در اسلام هراسی، بهره برداری می نمایند.
• گل بردن برای مریض بدعت است.
• آب یخ خوردن بدعت است.
• کنار دیوار خوابیدن زن حرام است چون دیوار مذکر است.
• زمین گرد نیست.
• خوردن گوجه فرنگی حرام است چرا که وقتی گوجه فرنگی را به طور عمودی برش می دهیم، در وسط آن یک صلیب می بینیم…
• فتوای جهاد نکاح که زن می تواند با هیچ شرایطی با افرادی در ارتباط باشد.
• خوردن سمبوسه به علت داشتن شکل مثلث حرام است.
• یا اینکه با آیات قرآن تقطیع شده، حکم کشتن اعلام می کنند.
و بدین ترتیب اسلام را بی ارزش و واژگون جلوه می دهند و تمام صحنه های جنایت را به اسلام ختم می کنند و این چنین با برجسته نمودن و دامن زدن به اسلام هراسی، برای پیشبرد اهداف شومشان فعالیت می کنند.
هرچند مدعیان دروغین اسلام نیز به نوعی ، پیاده نظام این جریانات قرار گرفتند، اما اگر با دید باز نگریسته شود، در کنار این جریانات، باز به عنایت حضرت باریتعالی و حجت برحقش، توجه ها ملطفتِ عطوفت داشتن و رحمت و عقلانیت محور بودن دین اسلام می شود، چنانچه در قرآن نیز می فرماید:

             « فَبِمَا رَحْمَهٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِکَ»    

اما چنانچه در مطلب قبلی نیز اشاره شد، علمای هوشمند و دقیق کشور ، احساس نگرانی کرده و برای پیشگیری این جریانات، اقداماتی را با عنوان کنگره واکاوی جریانهای تکفیری در شهر قم آغاز نمودند که بیش از سیصد نفر میهمان از علمای فِرَق مختلف مذهبی برای این کنگره دعوت شدند.
در آخر باید توجه وافر نمود که میراث اسلام بسیار مقدس است و هیچ یک از خشونت ها و اتفاق ها در هیچ فرقه ای به نفع مسلمانها نیست، لذا بایست در این دوران با قدرت نرم و گفتگو به این اوضاع سامان داد.باید به هوش و به گوش باشیم تا با ترفند های این جریانها، فتنه و غده در بدنه جامعه اسلامی رشد نکند که بدترین آثار را خواهد داشت.

اِلهی عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکی وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِی الشِّدَّهِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِی الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانی فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانی فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی السّاعَهَ السّاعَهَ السّاعَهَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.