سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

جشنی برای بزرگترین عید

image_pdfimage_print

سنت حسنه ای که به شکر خدا سالهای متمادی است رواج دارد برپایی جشن تکلیف برای نوجوانانی است که به سن تکلیف قدم می گزارند و انجام واجبات و ترک محرمات بر آنها واجب میگردد. اما آنچه که باید اولیاء و مربیان توجه بیش از پیش به آن مبذول دارند نحوه و کیفیت برپایی این جشن بزرگی است که برای هرکس در عمر یکبار اتفاق می افتد. انتخاب هدیه های مناسب، خاطره انگیز نمودن این مراسم با آماده کردن محتوایی شاد و پرنشاط، بی تکلف و محبت محور معرفی نمودن ارتباط با خالق از جمله مواردی است که باید در ایجاد آنها تلاش وافری داشت تا این حقیقت به نوجوان مکلف شده القاء گردد که رسیدن به سن تکلیف ورود به جرگه محبوبین الهی است و گوشزد نمودن این مسئله که از سعادت انسان درک همین مرحله می‌باشد و این همان آغاز دینداری و حفظ آن است:«سَعادَهُ الرَّجُلِ فی إِحْرازِ دینِهِ وَالْعَمَلِ لِآخِرَتِهِ» خوشبختی آدمی به حفظ دین و عمل برای آخرت خویش است.»
اهمیت این مسئله بقدری است که شخصیت بزرگ اسلامی نخستین فردی بود که برای فرزندش جشن تلکیف گرفت. آری سیدبن طاووس اولین برپاکننده جشن تکلیف برای فرزندش “محمد” بود که در اینباره رساله ای نیز نگاشت و سفارشهای ارجمندی در این رساله ارائه داد؛ در قسمتی از این رساله چنین آمده:

«سزاوار است که روز تشرّف به شرف تکلیف را از بزرگ ترین اعیاد قرار دهد؛ زیرا که آن اصل و اساس تمام اعیاد است، هم در دنیا و هم در آخرت، و سایر اعیاد فرع آن هستند. پس باید این روز را حفظ نموده و وقت و ساعت تشرف به تکلیف را ضبط نماید که در هر سال در چنین روزی به شکر واهبِ اعظم و مدح و ثنای مالک ارحم الراحمین و مدح او قیام نموده و به وظیفه عبودیت و بندگی بپردازد و به اهل حاجت و بینوایان تصدّق نماید چنانکه شایسته سایر ایام سرور و بشارت و اعیاد است.»

آری چه مقامی بالاتر از این که خدا بنده‌ای را به دربار خود بخواند و مدال بندگی را برایش هدیه دهد، و چه جشن و سروری بالاتر ازاین که انسان ورودش را به آستان مقدس خداوند متعال جشن بگیرد و شادی نماید. که زمینه ساز برپایی این برنامه ها اولیاء و مربیان دلسوز و خیرخواه می باشند که اگر این رسالت مهم را به بهترین نحو ادا کنند درصد قابل توجهی از مشکلات دوران نوجوانی آنها در حوزه دینداری برطرف خواهد شد.