سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

جوان و جوانی

image_pdfimage_print

امروز ۱۱ شعبان سالروز ولادت حضرت علی اکبر (ع) می باشد وبه همین مناسبت روز جوان نامیده شده است. گفتن از ویژگیهای فردی که در دامن ولایت پروریده شده کار آسانی نیست اما کلام شیرین و گوارای ولایت مساعد خوبی است در راه شناخت این بزرگوار. آنچه در وصفش رسیده جوانی که همانندجد خود رسول خدا(ص)در سیرت، سپید و در صورت، آسمانی بود و با وجودش نام و یاد پیامبر(ص) در ذهنها تداعی و تراوش میشد.

از این جهت پدرش امام حسین(ع) او را شبیه ترین مردم از جهت خَلق و خُلق و گفتار و آداب اجتماعی به رسول خدا(ص) معرفی فرمود. و آن زمان که اباعبدالله(ع) برای صوت قرآن جد گرامیش دلتنگ می شد، به علی می فرمود: علی جان! برایم قرآن بخوان تا از آن لذت و بهره ببرم.
آری این جوان از خانواده عصمت و طهارت قهرمانی بودبا ویژگیهای ممتاز، اهل حماسه و دانش، در جبهه شجاعانه می جنگید و در مجالس عالمانه و به دور از غرور و تکبر لب به سخن می گشود. آنچه گفته اند ازعلی اکبر(ع) و کلام و بیان و ادبش در محضر پدر و مادرو اطاعت و دلدادگی به ولی زمانش قطعا تحسین برانگیز است ، اما صرف در مقام تحسین قرار گرفتن و نام روز جوان گذاسشتن حق آن بزرگوار نیست بلکه الگو قرار دادنش و تبعیت از سیره اش تا حدودی خون ریخته شده اش در کربلا را جبران خواهد کرد.
مطالب فوق مقدمه ای بود تا از جوانی کردن گفته شود که امروزه تبدیل به شعاری شده است که جوان را به آسانی در موج آفتها و فتنه ها می اندازد و او را از این الگوها دور میسازدکه این به معنای جوانی نکردن نیست، جوانی کردن معنایی دارد که خصوصیات این دوران خود معنا دهنده به آن می باشد.
در دوره جوانی، جوان مرحله ای به نام بلوغ را پشت سر گذاشته و هویت نسبی خویش را بدست آورده است، جوان شخصی است که در یک تقسیم بندی ما بین دو دوره ناتوانی کودکی و پیری قرار دارد لذا بهترین، با نشاط ترین دوره عمر انسان است. از ویژگی خاص این مقطع حقیقت گرایی، تمایل به ابتکارو زیبائی، تقلید یا بعبارتی الگوپذیری از شخصیت مورد نظر، صاحب اندیشه، و علاقمند به تقدس و پاکی و فضیلت و آزادی و رفاقت، در عین حال دارنده مشکلات و مسائلی که باعث رنجشش می شود؛را میتوان نام برد؛ با این توصیف جوانی کردن یعنی اینکه از این ویژگیها استفاده کردن و به فکر آینده بودن.
ولی امروز جوانی کردن بمعنای دانشجو شدن، در کلاسهای مختلف ثبت نام کردن، بیشتر مصرف کننده بودن تا ابتکار و خلاقیت و تولید کردن، صادرکننده و گیرنده پیام، عضو فیس بوک شدن، مخاطب چتها و تانگو و وایبرها و انواع سیستم ارتباطی شدن و وقت خود را بیشتر در باشگاههای ورزشی و استخر و سرگرمی و تفریح گذراندن شده است. که باید گفت نه نگاه محافظه کارانه مطلق و تعطیل کردن اینها و نه جوانی کردن مطلق با این خصوصیات.

مسأله جوانی کردن به معنای درست کلمه باید باشد وگرنه لزوما بعد از نوجوانی ورود به جوانی حتمی است و سالها در این مقطع ماندن طبیعی، اما مهم سپری کردن و جوانی کردن در این مقطع مهم می باشد.

اگر سالروز ولادت جوان حضرت اباعبداله بنام روز جوانی کردن نام میگرفت قطعا کلی از معادلات بهم خورده و رمز جوان ماندن بر همه روشن شده و عامل جوان ماندن کشف می شد.
پس چه بهتر که بواسطه روز جوان نگاهی دوباره به جوان و ویژگیها ومشکلات و خصلتهای این زمان صورت گیرد و مساله جوانی کردن موضوع گفتگوها شده و جوانان هم به بهانه این روز درعالم وجودشان بازنگری کرده و جوانی کردن را واکاوی نموده و آنگاه اصطلاحا جوانی کنند تا خود و جامعه از عمل جوانانه با ویژگی خاصش بهرهمند گردند در غیر اینصورت این دوران در هاشوری از بی توجهی و بیخیالی مانده و این دوره مهم از عمر با اعمال و حرکات صوری و بی هدف و بی مبنا پر شده و ثمری برای عاقبت خود و دیگران نخواهد داشت.

….در سایه جوان سالار شهیدان حضرت علی اکبر(ع) جوان باشید و جوان بمانید و جوانی کنید…
روز جوان مبارک