سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

حرکتهای هوشمندانه در نظام ولائی امام جواد(ع)

image_pdfimage_print

امامت نهمین پیشوای شیعیان امام جواد(ع) هفده سال بطول انجامید که این دوران همزمان با خلافت ناحقّ مامون و معتصم عباسی بود، که یکی از علل دشوار بودن تبلیغ دین تشیع در آن مقطع از زمان می تواند همین علت باشد چراکه طبق نظر مورخین آن دو ملعون از زیرکترین و عالم ترین خلفای عباسی بودن،د علی الخصوص مأمون عباسی که اعلم تر از همه خلفا نسبت به فقه و کلام بود.
امام جواد(ع) با اینکه در دوران کودکی به امامت رسیده بودند اما در چنین شرایط پیچیده ای با تشکیل نظام ولایی شکست نظام خلافتی را که بدست پدر بزرگوارشان انجام یافته بود تثبیت نمودند.
از جمله فعالیتها و کارکردهای این نظام ولایی مبارزه با اندیشه های عقل گرای معتزله بود. این اندیشه ها که با کمک خلفای جور تقویت شده بود با توجیه عقلانی به خلافت سلطنتی، مشروعیت و بقاء بخشیده و تعبد و بندگی، و پایبندی به احکام دینی را در میان مردم کم رنگ نموده و آنها را به سستی کشانده بود. امام جواد (ع) در این دوره با مباحث علمی درباره اختیار و تفویض با قاطع ترین برهانها، علمای عصر خویش را به چالش کشاند و نظام فقهی غیر مشروع را فرو پاشاند و بار دیگر با ولایت خویش احکام سازنده دین را زنده و شعله آموزه های قرآنی در تبیین و پیاده سازی نظام ولایی را بار دیگر در مکتب پویای تشیع برافروخت و نقص آن تفکرات را ثابت فرمود.
حیات شیعه در گرداب حوادث آن عصر که علاوه بر انحرافات عقیدتی، مورد یورش موضوع سن کم امام نیز قرار گرفته و آنها را به حیرت انداخته بود، با امامت حضرت امام جواد (ع) احیا شد و با موضعی شفاف توانست اکثریت توطئه ها وشبهه افکنی های زیدیه و واقفیه را نابود و با نفوذی بیش از پیش حقانیت و شایستگی خود را حفظ نماید و مانع کتمان حقایق شود. برای نمونه امام جواد(ع) دربرابر موضعگیری فرقه ی زیدیه و واقفیه، با تفسیر آیه ی «وجوه یومئذ خاشعه»«عامله ناصبه» آنها را در ردیف ناصبی ها خواند و مردم را از اینکه پشت سر آنها نماز بخوانند باز داشت.
امام جواد (ع) با چیدمانی عالی نیروهای فکری و سیاسی، خود را حرکت میداد و مسئولیت آنها را بروشنی و کاملا محرمانه گوشزد مینمود. ایشان در یک حرکت هوشمند، منافقان و ناصالحان خودی چون:”ابو عمر جعفر بن وافد”و”هاشم بن ابی هاشم” را از خود رانده و فرمود: «خداوند آنان را لعنت کند، زیرا به اسم ما از مردم اخّاذی میکنند و ما را وسیله دنیای خود قرار داده اند»، و بدین ترتیب خطرات ناشی از این افراد را نیز خنثی نمود.
از دیگر برنامه های مهم امام جواد(ع)بیان ضرورت علم آموزی برای پیروان مکتبش بود. از منظر ایشان علم و دانش چون چراغی روشنی بخش در پیمودن مسیر بندگی است و جهل وعدم رشد عقلی و فکرى مناسب ، موانعی برای نائل گشتن انسان به هدف اصلی خویش است. آن بزرگوار در این زمینه فرمودند:

« عَلَیْکُمْ بِطَلَبِ الْعِلْمِ، فَإ نَّ طَلَبَهُ فَریضَهٌ وَالْبَحْثَ عَنْهُ نافِلَهٌ، وَ هُوَ صِلَهُ بَیْنَ الاْ خْوانِ، وَ دَلیلٌ عَلَى الْمُرُوَّهِ، وَ تُحْفَهٌ فِى الْمَجالِسِ، وَ صاحِبٌ فِى السَّفَرِ، وَ اءُنْسٌ فِى الْغُرْبَهِ » . ( حلیه الا برار، ج ۴، ص ۵۹۸) «بر شما باد به تحصیل علم، چراکه فراگیرى آن واجب و بحث پیرامون آن پرفایده است، علم وسیله نزدیکی به برادران، و نشانه مروّت و جوانمردى، وهدیه ای برای مجالس است و همراه انسان در مسافرت، و مونس او در تنهائى مى باشد».

و در یک بیان دیگر علم را با تواضع آراسته کردند و چنین فرمودند:

« خَفْضُ الْجَناحِ زینَهُالْعِلْمِ » «تواضع و فروتنى زینت بخش علم و دانش است».

که امید است با تأسی به آن امام همام اندیشه های خود را از اعتقادات ناصحیح زدوده و با ملبس نمودن علم و دانش خود به این صفت، پرده های ظلمانی جهل را کنار زده و با آموخته هایی که در این نظام ولایی بدست می آوریم به سعادت و درک حیات در دولت کریمه فرزند بزرگوارش حضرت مهدی(عج) نائل گردیم.
کلام آخر….
سرانجام مغلوب شدن مداوم دستگاه خلافت در حوزه های مختلف فرهنگی و عقیدتی بر خشم و دشمنی مخالفان نظام ولائی افزود و موجب شد با تدبیری شیطانی آن بزرگوار را از صحنه مبارزات بیرون ببرند و به اعمال شوم و وقیحانه خود ادامه دهند. لذا با توطئه و دستور معتصم ملعون آن امام بزرگوار درچنین روزی یعنی آخر ذی القعده سال ۲۲۰ ه.ق توسط همسرش ام الفضل (دختر مأمون) با انگور زهرآلود مسموم شدند. در تاریخ آمده که ام الفضل ملعون بعد از مسموم کردن آن حضرت در را از پشت بسته و به کنیزها دستور داد هیاهو کنند تا صدای امام به گوش احدی نرسد. پس از شهادت امام جواد (ع) براثر نفرین امام، ام الفضل به بیماری سختی مبتلا شد که همه دارائیش را صرف معالجه کرد ند اما سودی نکرد و عاقبت در فقر و بدبختی و به بدترین وضع ممکن به درک وجایگاه آتشین و ابدی خود واصل شد.

«اللّهُمَّ الْعَنْ اوَّلَ ظالمٍ ظَلَمَ حقَّ محمّدٍ و آل محمّدٍ و آخِرَ تابعٍ لَهُ عَلی ذلک اللّهمَّ الْعنهُمْ جَمیعاً»