سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

حفظ حرمت، سرآغاز خطبه حضرت زینب(س)

image_pdfimage_print

بر خلاف گفتار عده ای از متکلمان و سرایش عده ای نوحه سرایان، حضرت زینب(س) لحظه ای حجاب خود را از دست نداد و هیچکس نتوانست متعرض و متجاوز به حجاب ایشان شود. آنچه در این ماجرا بود در معرض دید نامحرمان قرار گرفتن بودکه این حالت بر زینبی که تربیت یافته در حریم ولایت بود، بسیار سنگین آمد. چراکه او پاک بود و با پاکان رشد و نمو نموده بود، او گوهری بود که اجازه نداده بود نامحرمان نیم نگاهی بر او انداخته و در پیش چشمانشان نمایان گردد. این مسئله برای دخت زهرای اطهر چنان اهمیت داشت که در خطبه خویش، آنرا سرآغاز سخنش قرار داد و فرمود:

 «آیا این عدل است ای پسر آزاد شده که زنان و کنیزان خود را پشت پرده جای دهی، ولی دختران پیامبر(ص) را در میان نامحرمان حاضر سازی؟ و آنها را در شهرها بگردانی و اهل بادیه و دور و نزدیک و پست و شریف، آنها را ببینند؟ در حالی که از مردان آنها کسی را باقی نگذاری و حمایت کننده ای ندارند».

آری باید یقین کرد که حضرت زینب(س( در بحرانی ترین لحظات حیاتش نیز نگذاشت حجابش تحت الشعاع مشکلات و مصایب قرار گیرد و مدام اهتمام و سعی داشت تا از انظار و دیده های مردم پوشیده باشد؛ و الحق که آن علیا مخدره حیا و عفّت و پاکدامنی و نجابت را در طول اسارت نیز به زیباترین وجه به نمایش گذارد.
و امروز زنان با پیروی از سیره و مکتب حضرت زینب(س) می توانند ادامه دهنده روشها و پایبندی به ارزشهای زینبی شده و سلامت خود و جامعه را تامین نموده و در نهایت امنیت و سلامت روحی و روانی بسر ببرند.