سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

دئودورانت طبیعی

image_pdfimage_print

با فرا رسیدن تابستان بدن انسان همانند طبیعت دچار تغییراتی می‌شود که یکی ازطبیعی ترین تغییرات و واکنش بدن در برابر آن، گرما و تعریق بدن است.
تعریق یا همان عرق کردن پدیده‌ کاملاً طبیعی محسوب می‌شود که ازغدد ترشح کننده درون پوست تولید میگردد و برخلاف ظاهر اذیت کننده آن، موجب حفظ دمای منالسب بدن می شود. به گفته پزشکان عرق بدن به تنهایی ماده بوداری نمی باشد،اما اگر مدت زمانی بروی سطح پوست باقی بماند، باکتری هایی که به صورت طبیعی روی پوست وجود دارد، در اثر واکنش های شیمیایی، بوی بد بدن را به وجود می آورد. همچنین مصرف برخی از مواد غذایی مانند سیر و پیاز می تواند روی بوی بد عرق تاثیرگذار باشد و موجب افزایش و تغییر در بوی آن شود، همچنین بعضی بیماری ها مانند تب مالت باعث بوی بد عرق میگردد. قهوه، نوشابه، شکلات و سایر مواد غذایی کافئین دار در ایجاد بوی بد عرق بدن تاثیر دارد و نوشیدن میزان کافی آب و مایعات، باعث رقیق تر شدن عرق می شود.
با وجود اذیتی که بدن ظاهراً در این تعریق متحمل می گردد، عرق، قابلیت تنظیم نبض را دارد و بخشی از دفع سموم بدن نیز با این سیستم انجام می یابد.
امروزه دئودورانت و زیربغلهای مختلفی برای جلوگیری ازایجاد بوی عرق تولید می شود، اما در اینجا یک دئودورانت طبیعی جهت دفع بوی بدن ناشی از تعرق معرفی می شود که آن جوش شیرین می باشد. بدین طریق که مقداری جوش شیرین را آسیاب کرده و در شیشه دربدار نگهداری نمائید و بعد از هر استحمام و قبل از اینکه بدن کاملا خشک شود این پودر را به زیر بازوهایتان بمالید که اینکار در کاهش تعرق و دفع بوی آن موثر است.
همچنین بطور طبیعی آب و املاح معدنی بدن هنگام عرق کردن کاهش یافته که جبران این عناصر در بدن لازم می باشد. لذا با استفاده از میوه و سبزیجات و به سفارش حکمای طب سنتی، نوشیدن عرقیات‌ گیاهی مخصوص می توان از این آسیبها پیشگیری کرد.

نوشیدن آب خیار، آب آلبالو‌، آب گیلاس، آب هندوانه، آب ماست، شربت سکنجبین، شربت ریواس، شربت انار، شربت تمبر‌هندی، شربت غوره‌، شربت نارنج و لیمو بعد از غذا و ماءالشعیر‌ سنتی و محدود کردن مواد غذایی شور بهترین گزینه‌های پیشنهادی برای این فصل است.

و نیز عرق شاتره‌ ضد خارش‌های پوستی است و برای کبد بسیار نشاط‌ آور است عرق بیدمشک‌ تقویت‌کننده قلب و عروق است و ضد تپش قلب نیز است. که مصرف به اندازه عرقیات‌ گیاهی بسیار مفید بوده و سلامتی بدن را تا حدود زیادی تضمین می‌کند. ونیز کم کردن حجم غذا و اجتناب ازغذاهای گوشتی و پروتئینی در فصل تابستان و افزایش مصرف مایعات مخصوصا آب، و تغییر ساعت فعالیتهای غیرضروری به ساعات خنک روز، در کاهش تعرق و اذیتهای ناشی از آن کمک خواهد نمود.

«تابستانی پراز نشاط و سلامتی برایتان آرزومندیم»