سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

درسی از کلاغ

image_pdfimage_print

هیچ یک از پدیده ها و مخلوقات الهی بی حکمت نبوده و فلسفه کلی خلقت برای بهره مندی انسان می باشد، که ائمه اطهار(علیهم السلام) برای استفاده بشر از عالم خلقت با کلام شیوا و دلنشینشان یار و مددکار انسان در این زمینه می باشند. کلاغ نیز به عنوان یکی از مخلوقات الهی از این قاعده مستثنی نبوده و در خصایص او درسهایی برای بشر وجود دارد. این حیوان که بزرگترین مغز را در میان پرندگان به خود اختصاص داده از باهوش ترین پرندگان می باشد؛ امام صادق (ع) فرمودند:

«تَعَلَّمُوا مِنَ الْغُرَابِ ثَلَاثَ خِصَالٍ اسْتِتَارَهُ بِالسِّفَادِ وَ بُکُورَهُ فِی طَلَبِ الرِّزْقِ وَ حَذَرَه» ‏

«از کلاغ سه خصلت را فرا گیرید: اوّل آنکه جماع را پنهان و پوشیده از چشم دیگران انجام میدهد، دوم، صبح زود بطلب روزى میرود، سوم، آنکه احتیاط فراوان بکار میبرد».

(من لا یحضره الفقیه/ج‏۱/ ص۴۸۲)

چنانچه از متن روایت برمی آید رفتن به طلب روزی در اول صبح، یکی از خصایص این مخلوق الهی است که برای انسان درس مهمی می آموزد. سحرخیزی وکسب روزی حلال از جمله امور مهمی است که در کلام ائمه اطهار (ع) به آن اشاره فراوان شده است امیرمومنان (ع)می‌فرماید:«صبح زود در پی روزی رفتن، روزی را افزون می‌کند»، و رسول گرامی اسلام در اهمیت سحرخیزی فرمودند:«سحرخیزی مبارک است و همه نعمت‌ها به ویژه، روزی را می‌افزاید»، همچنین آن حضرت فرمودند:«صبحگاهان در پی نیازمندی‌هایتان بروید چرا که آسان به دست می‌آیند».

اما شاید بیداری در اول صبح برای بیشتر افراد سخت باشد، ولی باید توجه داشت که سحرخیزی جزو اموری است که نیاز به مهارت نداشته و می توان با اراده و تکرار و مداومت، آنرا بصورت عادت مثبت و ملکه در خود نهادینه نمود. برای موفقیت در اینکار هم ایجاد شرایط مناسب بسیار موثر است که به چند مورد ازآنها اشاره میگردد باشد که موفقیتی بیش از پیش در این امر حاصل گردد:
 آگاهی از اثرات سحرخیزی
 ترک خوابهای روزانه
 برنامه ریزی و مشخص نمودن کارها (افراد موفق با برنامه ریزی فرصتی اضافی برای انجام کارهایی که دیگران از آن محرومند بدست می آورند)
 وعده و قرار گذاشتن در ساعات اولیه صبح
 خواب به موقع و مکفی
 عدم خوردن خوراکی قبل از خواب
 تنظیم آهنگ مورد دلخواه برای بیدارشدن و تغییر آن در صورت از دست دادن تاثیر
 مساعد نمودن اتاق خواب برای بیداری با رعایت نظم و چینش زیبای اتاق و مطبوع بودن هوای آن و گذاشتن منفذی برای ورود اکسیژن و هوای تازه به اتاق
 همراه ساختن فردی دیگر با خود در اینکار
 فریب ندادن خود در بیدار شدن و به تأخیر نینداختن زمان بیداری
 نرمش صبحگاهی
 مداومت و ممارست