سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

در محضر اهل صفا

image_pdfimage_print

دیدار عالم برکات خاص خود را دارد و طبق روایت نگاه به عالم عبادت است، مخصوصا اگر این دیدار مزین به کلام خداوند متعال و اولیای الهی گردد و حاوی توصیه ها و سفارشها و پندها و موعظه ها باشد که قطعا رحمت در رحمت است و برکات خاصه در آن مجلس جاری می شود.

هفته گذشته جمع سحاب اندیشه مفتخر حضور عالم گرانقدر و نویسنده محترم جناب آقای حاج شیخ عباس شیخ الرئیس کرمانی در جمع خود بود. محافل مختلفی در طول این هفته با حضور خواهران و برادران جهت بهره مندی از نفس و کلام آن بزرگوار ترتیب داده شد که در هر مجلس نکته نظرهای مهمی توسط ایشان بازگو و مورد توجه قرار داده میشد که در این مجال به چند مورد ازآنها جهت استفاده کاربران محترم و آنهایی که موفق به حضور نشدند، اشاره میگردد.
توصیه مشترک حاج آقای کرمانی برای افرادی که موفق به دیدارشان میشدند عبارت بود از:

  • تزکیه نفس
  •   حسن خلق
  •   بخشش (از همه چیز: علم، مال، محبت، مصاحبت و…) وبخشش سه نوع است: واجبات(خمس و زکات) و مستحبات (انفاق و احسان) و مرحله و نوع سوم:ایثار و فداکاری طبق آیه: «وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً»
  •   نماز شب
  •   انس با قرآن
  •   خدمت به حضرت ابا عبدالله(با تشکیل مجلس ذکر و روضه)
  •   یادخدا و یاد حضرت مهدی|(عج) در همه آنات و لحظه ها

ایشان در ادامه این توصیه ها فرمودند که انسان ترکیبی از شهوت، غضب، طمع وعقل است؛ اما آنچه که در این میان بسیار مهم و قابل توجه است اینکه هرسه مورد طمع و شهوت و غضب باید تابع عقل بوده و مدیریت آنها باید توسط عقل صورت پذیرد و عقل فرمانده این سه قوه باشد در غیر این صورت سه مورد باعث از بین بردن سلامت عقل شده و انسان را به فلاکت و ضلالت می کشاند.
از دیگر بیانات مهم ایشان اشاره به این آیه بود: «إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کَأَنَّهُم بُنیَانٌ مَّرْصُوصٌ» که در توضیحی که ارائه فرمودند یاران حضرت ولیعصر را آراسته شدن به ویژگیهای ذکر شده در این آیه معرفی نمودند و چنین بیان داشتند که این گروه فقط اهل حرف و سخن نیستند بلکه:

اولاً: اتحاد داشته و اهل قیام میباشند و برای کوبیدن باطل بلند می شوند؛
  دوماً: به قصد شهادت و کشته شدن قیام می کنند هرچند که کشته نشوند؛
  سوم اینکه: قصدشان شهادت در راه خداست و در اینکار مانند اصحاب حضرت ابا عبدالله اهل سبقت هستند.

و در توضیح کلمه”مرصوص” چنین بیان داشتند که اینان (۳۱۳ نفر) مثل فلزی هستند که در یک کوره ریخته شده و ستونی از فلز و دیواری پولادین می شوند در راه مقابله و از بین بردن باطل و جهاد در راه خدا. و عمل به این آیه را رمز و توفیق صحابی شدن برای امام زمان(عج) ذکر نمودند.
دیگر مطلبی که در این دیدارها از ایشان استفاده گردید تاکید به” اجتماع قلوب “در میان منتظران با متخلق شدن به فضایل اخلاقی و از بین بردن رذایلی چون: حسد، سستی و غفلت وداشتن تعهد و وفا نسبت به امام زمان(عج) بود که از “وفا” به اطاعت مطلق از فرامین حضرت تعبیر نمودند نه حرکت و اطاعتهای سلیقه های و مقطعی؛ و نیز توصیه ی جدی به تقوای قلبی نمودند و ذکر کردند که اصحاب حضرت قلب شفاف مثل آئینه دارند.
هرچند کلام و توصیه های ایشان به این چند مورد خلاصه نمی شود، اما موارد ذکر شده از اهمّ آنها در دیدارهای مختلفی بود که حاج آقا کرمانی در این چند روز از سر لطف و شوق و ذوق خدمت به آستان امام زمان(ع) به دوستان ارائه فرمودند. باشد که اهل عمل شویم حتی به یک مورد از اینها.
از خداوند متعال برای تمامی عاشقان حضرت حجت(ع)و عالمان دینی که در راه دین از جان و مال و وقت و عمر دریغ نمیکنند طول عمر باعزت و افزایش علم و حلم و توفیقات روز افزون مسئلت داریم.