سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

دعا در شب قدر

image_pdfimage_print

از آنجائیکه شب قدر شب تغییر و ثبت سرنوشت یکسال انسان می باشد و تمام رویدادهای آمیخته با خیر و شر در این شب تعیین میشود و خود انسان در این تعیین سهیم بوده و نقش مهمی دارد، خداوند منان ابزاری بنام “دعا”را در اختیار انسان گذاشته و از انسان خواسته برای این مساله مهم از این ابزار بهره گیرد.
دعا کردن در این شب و مناجات و راز و نیاز داشتن با خدا و حجت روی زمین، روح اعتماد و امید را در انسان زنده کرده و برای جلب توجهات بیشتر حضرت ولیعصر(عج) تاثیر بسیار مهمی دارد.

پرداخت به امور بیهوده همیشه و از همه نا مطلوب است لیک در این شبها اصلا این پدیده نباید اتفاق بیفتد تا فکر و قلب و جسم همه باهم بوسیله دعا بسمتی باشد که شب قدر بخاطر آن نهاده شده است؛رسول گرامی اسلام(ص) می فرمایند: «ماه مبارک به شما رو آورده است. در این ماه شبی هست که برتر از هزارماه است. هر کس از فیض شب قدر محروم شود، از تمام خیرات بی نصیب مانده است، و تنها کسی از برکات شب قدر بی نصیب می ماند، که خویشتن را محروم کند».
پس مساله دعا در دگرگونی سرنوشت بسیار حائزاهمیت است، از پیامبر گرامی اسلام(ص) روایت کرده اند که فرمود: «فقط دعاست که تقدیر و سرنوشت را دگرگون می کند و تنها نیکی است که مایه افزایش عمر می شود. گاهی شخص گناهی مرتکب می شود و به سبب آن از روزی و نعمتی محروم می گردد».
اما جهت ورود انسان به دیار طلب ودعا و نیز منشأ اثر شدن دعاها در شب قدر سه عامل اساسی وجود دارد:
۱- احساس تنهایی کردن (دست شستن از اغیار توجه مطلق به خدا و ولی خدا)
۲- احساس ذلت و بیچارگی کردن (حالت خشوع و خضوع داشتن)
۳- استغفار (منِ اعتَرَفَ بِالجَریرهِ اِستَحَقَّ المَغفِرَه)
و برای داشتن مدل مطلوب در دعا کردن دو عامل مهم را بایست در نظر داشت و در موردش فکر کرد و سپس اقدام به دعا نمود:

۱- داشتن نیازهای بجا
۲- انتخاب بهترین نیاز

 

و سفارش بزرگان این است که: بهترین دعا و درخواست در مورد چیزهایی باید باشد که در مورد آنها بازخواست خواهیم شد: از جمله: عمر، جوانی، مال و ولایت…

درخواست سپری شدن عمر و مخصوصا مقطع جوانی در بهترین حالات مورد رضایت خدا و امام عصر(عج)، مال ودارائی و نحوه مطلوب کسب و خرج آن و ولایت و نوع برخورد صحیح ومطلوب با این نعمت بسیار بزرگ….