سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

دوره غیبت، دوره غربال

image_pdfimage_print

اگر دوران غیبت مرحله بندی گردد، در مراحل آخر این دوران که آزمونی عظیم، دردی جانکاه و مجازاتی سخت است، اتفاقات خاصی خواهد افتاد، و “غربال” یکی از آن مراحل میباشد، آنهم غربال میان مؤمنان، برای تشخیص مؤمن حقیقی از مؤمن قلابی.
به عبارت دیگر، مرحله جداسازی باطل از حق، که خود را شبیه به حق نموده است.
پس این دوره غربال می‌رسد تا اهل نفاق از مومنان ظاهری جدا شوند و سپس در زمان ظهور در یک جبهه به فرماندهی حضرت به مبارزه برخیزند.
نکته مهم این واقعه اینکه، دو طرف این مبارزه، کفر و ایمان نیست، بلکه مبارزه و درگیری بین دو گروهی مطرح است که هر دو ادعای حبّ به اهل بیت دارند و اهل قرآن میباشند، که این نبرد داخلی میان مومنان، دردناکترین نبردهاست. زیرا آنان که سالها ادعای ایمان و مومنی کردند، به مرحله ریزش رسیده و ماهیتشان افشاء خواهد شد، و چه فلاکتی بالاتر از این که با نام و یاد حضرت به مبارزه با خود حضرت بروند و بجای حمایت، در مقابل حضرت قرار گیرند.
باید توجه داشت که تشکیل دولت کریمه، بشرط جداسازی ناخالصان از خالصان هست، چراکه تا نفاق و شرک و باطل خود را پنهان کرده، جامعه برای ورود مهدی فاطمه(س) آمادگی نخواهد داشت، حضرت علی(ع) میفرمایند:

«برای تشخیص راه درست، باید کسانی که از راه درست منحرف می‌شوند را بشناسید».

درک آینده توسط روایات بدست رسیده موجب می‌شود که انسان تحلیلی بر وضعیت خود داشته و خویشتن را محک بزند و آمادگی لازم برای ورود به این مراحل کسب کند، دوران غیبت با پیچیدگیهای خود، فرصتی برای تغییر و اصلاح میباشد و این علائم هشداری جدّی برای منتظران است، تا با دقت در عملکرد و خواسته های خود، در پی اصلاح خود برآمده و فکر و جسم و روح خود را آماده برای شرایط سخت غیبت نمایند، تا از این مراحل بتوانند سالم عبور کنند.
امام صادق(ع) میفرمایند:

«وقتی امام زمان(ع) ظهور کند، با جاهل‌هایی بدتر از دوران جاهلیت مواجه می‌شود که با تحلیل‌های غلط از قرآن به مقابله با امام زمان(ع) برمی‌خیزند».
در روایتی دیگر آمده : «وقتی امام زمان(ع) ظهور می‌کند، با جهل مردم مواجه خواهد شد_ جهلی بدتر از جاهل‌های دوران جاهلیت_»؛

«إِذَا قَامَ اسْتَقْبَلَ مِنْ جَهْلِ النَّاسِ…»(غیبت نعمانی/۲۹).

آری
»کج فهمی ها
»جهالت به این کج فهمی
» عدم اصلاح این کج فهمی
عاملی برای ریزش ها در مرحله غربال است؛ و از سوی دیگر سه عنصر:
»افزایش معرفت
» اصلاح و تغییر بینشهای رسوب گرفته
» افتادن به مسیر خدمت و سبقت در خدمت
میتواند از ریزشهای دوران غیبت نجات بخشد و با سلامت از این دوران گذر کند و در خیمه حضرت و در ظلّ توجهات ایشان بیارامد و خود را برای مبارزه با جاهلان و منافقان و مشرکان ، در سپاه امام زمان(عج) جای دهد.