سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

دو سفارش حیاتی

image_pdfimage_print

خورشید تابناک امامت بعد از ۲۵۰ سال رو به پنهان شدن گذاشته بود، در اثر جور زمانه و بی کفایتی مردم، خداوند چنین مقدر فرمود که این خورشید تا آمادگی یافتن مجدد ساکنان زمین برای پذیرش مستقیم انوار قدسیه اش، از پشت پرده ضخیم و سنگین و سیاه غیبت نور افشانی نماید.

۱

به همین علت امام حسن عسکرى ‏(ع) از سر رأفت و دلسوزی و رحمت، دو سفارش بسیار حیاتی را در اواخر عمرشریفشان ذکر فرمودند: اولین سفارش مربوط به گرفتن بیعت برای امام عصر(ع) بعد از خود، و دومین سفارش مربوط به معماری وتثبیت ساختار مرجعیت دینی بود.

درموضوع بیعت با امام عصر(عج)امام حسن عسگری(ع) تأکید فراوان و شیوه ای رسا داشتند،آن بزرگوار بارها امام بعد از خود را براى خواص از یاران‏خویش معرفی فرمودند، از جمله احمد بن اسحاق بن سعید اشعرى روایت کرده است که: بر امام حسن‏عسکرى (ع)وارد شدم و خواستم در باره جانشینش از وى بپرسم. امّا آن‏حضرت خود بدون مقدّمه فرمود: «احمد بن اسحاق! خداوند تبارک و تعالى از زمانى که آدم را آفرید زمین را از حجّت خدا بر خلقش خالى نگذاشته و تا روز قیامت هم خالى‏نخواهد گذارد به برکت وجود او است که بلا از مردم زمین دور مى‏شودوباران فرو مى‏بارد وبرکات زمین برون مى‏آیند»، گفتم: فرزند رسول خدا! پس از تو امام و خلیفه کیست؟ پس شتابان وارد اتاق شد، سپس بیرون آمد و بچّه‏اى روى دوش گرفته‏بود صورتش گویى ماه شب چهارده بود و سه سال از عمرش مى‏گذشت، سپس فرمود:«احمد! اگر کرامت تو بر خداى عزّ و جل و بر حجّتهایش نمى‏بود، این‏کودکم را به تو نشان نمى‏دادم. او همنام و هم کنیه رسول خدا و کسى است‏که زمین را از عدل و داد پر مى‏کند پس از آنکه ستم و بیداد پر شده باشد. احمد! حکایت او در این امّت همچون حکایت خضر و همانندداستان ذو القرنین است، به خدا سوگند چنان غیبت درازى کند که هیچ‏کس از هلاکت در آن رهایى نیابد مگر آنکه خداوند او را بر اعتقاد به‏امامتش استوار کرده و در طول این مدّت با دعا براى تعجیل فرجش‏همراهى نموده باشد».
اما در راستای مرجعیت دینى‏ امام عسگری(ع) برای اینکه در زمان غیبت می بایست موجودیت شیعیان حفظ گردد و از طرفى از یک ساختار اجتماعى و استوارهم بر خوردار گردند تا بتوانند برابر فتنه های زمان غیبت استقامت نمایند و حلال و حرام آمیخته نشده و دوران غیبت صغری و کبری را با سلامت روحی بسر برند، نظام مرجعیت را معماری و تحکیم نمودند و بدین ترتیب علما و دانشمندان شیعه، برجستگى ویژه‏اى پیدا کرده و سخنان بسیاری در این باب ازجانب امام در بین مردم انتشار یافت و نقش عالمان دینی در میان مردم روشن گشت. درروایت معروفى است که امام عسکرى(ع) بنقل از جدّ خویش امام‏صادق‏(ع) چنین بیان فرموده است: «آن که از فقیهان خویشتندار است و دین خویش را پاسدار و با هوا وهوس‏خود ستیزه کار و امر مولاى خویش را فرمانبردار، پس بر عوام است که از اوتقلید کنند»و در سایه این سیاست امام، علمای معدودی امور امّت‏را عهده دار شده و به امام درباره مسائل آنها نامه مى‏نوشتند و امام هم پاسخهاى آنها را مرقوم نموده و امضاء می فرمود.
بدین ترتیب با این سفارشات امام(ع)، مردم آرام آرام با فضای زمان غیبت آخرین ذخیره الهی آشنا شدند و سختی زیست در جامعه بدون حضور امام معصوم را بر جان خریدند و تا امروز این بیعت و مرجعیت استمرار داشته و با عنایات ویژه صاحب عصر امام زمان(عج) توانسته است وجهه خود را نگهدارد که در شرایط فعلی نیز لازم است با افزایش روز افزون سطح علمی و بروز نمودن رسانه های عملیه، واز همه مهمتر در سر صحنه قرار گرفتن و سهل الرجوع بودن، جوابگوی سوالات و شبهات دینی مردم باشند، تا این دوران بسیار مخوف و خطرناک و پرآشوب و فتنه غیبت پایان پذیرد و آخرین حجت الهی پرده از رخ برگشاید و زمین زمینیان را از انوار و پرتوهای خود بهرهمند سازد و حضرت حجت(عج) با تشکیل دولت کریمه خود جهان را از جرثومه های کاخهای ظلم و نفاق و کفر و الحاد سراسر پاک کرده و دولت عدالت گستر جهانی را بر بشریت عرضه دارد.

 

مطالعه بیشتر