سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

راز تسبیحات حضرت زهرا (س)

image_pdfimage_print

در مشکلات زندگی و فراز و نشیب های آن انسان معمولا انتظار دارد، دیگران او را یاری رسانده و در مشکلات او را همراهی کنند.

حضرت زهرا(س) به دلیل بُعد زمینی اش از این قاعده استثناء نبود، روزی ایشان از کار منزل و بچه داری خسته و اذیت شده بودند، لذا سراغ پدر بزرگوارشان رفته تا بلکه اوضاع موجود، کمی تغییر کند و از مشکلات کار کاسته گردد.

بسیار مبرهن است که حضرت زهرا(س)شخصیتی است که عزیزترین فرد در نزد پیامبر بود. لذا حضرت رسول(ص) جهت رفع مشکل ایشان، ذکری را یاد دادند تا هر شب قبل از خواب و بعد از نمازهای یومیه بخواند، که از آن پس به تسبیحات حضرت زهرا(س) معروف شده است، و بدین ترتیب از یک اصل رمز گشایی فرمود، و آن هم فلسفه اذکار و نوع نگاه به آنها بود.

باید توجه داشت که همیشه سختی و مشکلات برطرف شدنی نیستند و اصلا نبایست عجولانه برای برطرف کردنش اقدام نمود، بلکه گاها برطرف شدن مشکل و سختی منوط به تغییر نگرش به مسائل است و لازم است که از موضع دیگر ورود کرد و با آن روبرو شد.

برخی ها کم آوردن فرصت و زمان، برخی ها به دلیل حجم کار اظهار مشکل و سختی می کنند، در حالیکه عامل اصلی نوع دیدگاه آنها به موضوع است و اذکار کمک انسان در پیدا کردن این دیدگاه است.

“الله اکبر” از تسبیحات حضرت زهرا(س)، تداعی کوچک دیدن مشکلات، “الحمدلله” داشته ها را به انسان متذکر شده و “سبحان الله” توحیدی را به انسان الهام می‌کند که انسان خود را در معرض آن هیچ مقاوم ندیده و هر جا دوست داشت بکشاند و ببرد.
با تغییر نگاه به مسائل و مشکلات، نه تنها قدرت رویارویی با مسائل در انسان افزایش یافته، بلکه تکبیرگو حامد و مسبح هم خواهد بود.
جان عالمیان فدای حضرت زهرا(س) که از هر برنامه اش، یک راه به روی انسان گشوده شده و در مسیر عبودیت، انسان را
مخلصانه همراهی و یاری می رساند.
امید است راهش پر رهرو و ظهور فرزند خلفش نزدیک باد.