سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

رجب، تجدید پیوند با ریسمان ولایت

image_pdfimage_print

هر کار عظیم و هر برنامه ی بزرگی، مقدمات بزرگ طلبیده و تمهیدات خاص، لازم دارد، ماه رمضان ماه با عظمتی است که برای ورود بندگان به آن ماه مبارک که شب های قدر و شب های تعیین سرنوشت را در خود جای داده، به ضروریاتی نیاز دارد،که خداوند متعال از باب رحمت خویش دو ماه رجب و شعبان را مقدمات این ماه قرار داده تا اهل ایمان و عرفان با آماده سازی خود در این ماه های شریف، چنانچه شأن آن ایجاب می کند، آنگونه رمضان را دریابند و به تبع آن شب های قدرش را درک نمایند.

images

با ورود و شروع این ماه، بندگان الهی توفیق بیشتری در انجام اعمال و نمازهای مستحبی پیدا می کنند و در گرفتن روزه و اعتکاف و نمازهای شبانه ی این ماه به گفتگو با همدیگر پرداخته و اعمال روزهای مخصوص این ماه را به هم یادآور می گردند و این یادآوری و نقل مجالس شدن اعمال ماه رجب، شوق و انگیزه ی افراد را در به جا آوردن این اعمال افزایش داده و نوعی سبقت در انجام اعمال مستحبی ایجاد می شود.

نفس و خواهش های نفسانی در این ماه تقلیل یافته و در عوض عمل به آدابی که در مفاتیح یا کتب دیگر ادعیه آمده است، افزایش می یابد، اما در این میان گاهی ممکن است کاری اتفاق افتد، که نمی بایست اتفاق بیفتد، و این در واقع افتادن از سمت دیگر پل است که برای برخی از افراد به راحتی پیش می آید. به عبارت دیگر انجام اعمال و برنامه های مستحبی، اگر عصاره اش به این عبادات و اعمال زده نشود، هیچ ارزشی نداشته و همگی تباه و از بین خواهد رفت. آری این عنصر و جوهره ” ولایت و امامت” می باشد. ماه رجب ماه ولایت است، و در این عصر، امام و ولیّ ما مردمان آخرالزمان، ظهور نداشته و در غیبت کبری به سر می برند، اگر به ماه رجب نیز چون ماه های دیگر نگریسته شود و کاربردش صرفاً روزه، نماز، قرآن، توبه و استغفار باشد و در این میان آنچه که گردش ماه ها و ایام و اعمال و روزی ها به خاطر اوست فراموش شود، جفا درحق امامت و ولایت است و فلسفه و حق ماه رجب ادا نمی شود.

اگر در این ماه درهای رحمت خدا به روی بندگان باز می شود…
اگر در این ماه یعطی الکثیر بالقلیل اتفاق می افتد…
اگر در این ماه خطاب به خدا چنین گفته میشود: ای خداییکه به آنکه سوال کرده و سوال نکرده هنیء و رحمت عطا می کنی…
اگر در این ماه خواسته ها از فضل خداست…
اگر در این ماه نهر رجب برای طهارت جاری و ساریست…

mah-rajab-5

همه و همه به خاطر پیوند و انس با امام زمان حضرت مهدی (عج) می باشد، تا با این اعمال، ناپاکی ها زدوده شده و ظرفیت ها افزایش یافته و آمادگی و پذیرش جمعی برای ظهور و لیاقتِ در میان داشتن آخرین حجت الهی در مردم به وجود آید، در غیر اینصورت با اعمال صوری و ظاهری در حقیقت به سپری نمودن عمر با اعمال ظاهراً مثبت و عبادی مشغول شده و نه تنها از رمضان و شب های قدرش هم بهره ی خاص برده نخواهد شد بلکه هیچ دردی از دردهای دوران غیبت نیز درمان نشده و چه بسا بیشتر نیز می گردد.

اما اگر در این ماه کدورت ها و تنگ نظری ها و تکبر و غرور و حسادت ها، جهت همدلی و اتحاد و اتفاق جمعی رخ دهد، رحمت الهی شامل حال انسان خواهد گشت و در پی این حرکات و اعمال است که خداوند متعال نیز با تغییر احوالات بندگان، تغییری در حیات و جامعه ی دنیویشان داده و مقدمات ظهور که همانا درک صحیح شب قدر است، محقق می شود و یا دور از رحمت خدا نیست که اگر آمادگی لازم ایجاد شد، ظهور نیز اتفاق افتد.