سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

روایات و سفارشات زمستانی

image_pdfimage_print

زمستان یکی از فصلهای زیبای خداست که به نص روایات، بهار مؤمنان است که انسانهای عاشق عبادت از صمیم قلب آنرا دوست داشته و شبهایش را به عبادت و روزهایش را به نیت تقرب روزه می دارند .
آری برخواستن در دل شب و اندیشیدن در خلقت خدا و راز و نیاز و مناجات و در پی آن روزه اختیاری، از بهترین و خالص ترین عبادات است.
رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: روزه ی زمستان غنیمتی فرح بخش است.
از آنجاییکه دین مبین اسلام برای هر فصل جهت حفظ سلامتی رژیم خاصی قرار داده و خداوند متعال در هر فصل از فصول سال نعمتها و میوه هایی از طبیعت بخشنده ی خود در دسترس ما گذاشته، در این قسمت ذکر چند روایت در این خصوص خالی از لطف نیست.
پیامبر گرامی اسلام می فرماید: هر کس می خواهد در فصل زمستان از بیماری سرماخوردگی در امان بماند روزانه سه قاشق عسل بخورد.
امام علی (علیه السلام) فرمودند: خوردن گردو در فصل زمستان و فصل سرما، کلیه ها را گرم می کند و سردی را از بدن دفع می نماید.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: بر شما باد انار و پی آن را هم بخورید که دباغ کننده ی معده است . هیچ دانه ای از آن در درون شما قرار نمی گیرد مگر اینکه قلب نورانی می شود ( خواص درمانی انار برای قلب ) و چهل روز انسان را از شیطان ( میکروب) حفظ می کند.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: بر شما باد خربزه که در آن چند خصلت است : غذا و نوشیدنی ، مسواک دارای بوی خوش ، شستشو دهنده ی مثانه، قطع کننده ی سردی و شستشوی شکم و پاک کننده ی بَشره.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: خربزه را با دندان بخورید … دهان را پاک … دندانها را سفید … بوی آن از عنبر و آب از کوثر و گوشت آن از بهشت … خوردن آن از عبادات است.
و نیز در این فصل مالیدن روغن و ماساژ استخوانها با روغن شب بو، زیتون و گل سرخ به تقویت و استحکام کمک می کند . مصرف خرما گاهی با شیر مناسب است و از سستی اواخر و نیمه ی دوم زمستان و اوایل بهار ، جلوگیری می کند.
و کلام آخر و توصیه ی همیشگی، عدم اسراف که حضرت علی ( علیه السلام) آنرا موجب هلاکت دانسته و امام سجاد ( علیه السلام) در مناجات خود چنین می فرمایند : خدایا مرا از زیاده روی بازدار و روزی ام را از تلف شدن نگاه دار و دارایی ام را با برکت دادن به آن افزون کن و راه مصرف آنرا در کارهای خیر به من بنمایان.