سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

روحیه حماسی و خرق عادات

image_pdfimage_print

هر مناسبت مذهبی که به توفیق خداوند آنرا درک می کنیم و از فیوضات‌ آن بهره مند میگردیم نعمتی جدید از جانب خداوند متعال است که نصیب فرد میگردد و شکری بر آن واجب. اما احتمال می رود که با تکرار این مناسبات و نعمتها در طول سالهای عمر، بعضی از امور و اعمال بصورت تکراری و از روی عادت بروز یابد که چنین عمل روحیه درس آموزی از پدیده ها و وقایع را در انسان می میراند و فرد در گیر ودار عمل تکراری، خود را مشغول می نماید، در نتیجه هیچ تغییری حاصل نشده و شکری نیز صورت نمیگیرد.
شکی نیست که این بیماری بتواند در درک محرم و شرکت در مراسمات عزای حسینی و گزراندن ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین(ع) در انسان رخنه کند و در ادای حق ایام مانعی ایجاد نماید. برای مثال:

 سیاه پوشیدنها
 انتخاب مداحی برای آهنگ پیشواز تلفن همراه
 رفتن به هیئت
 خواندن زیارت عاشورا
 نذری دادن
 خاطر نگهداشتن
 گوش کردن به مداحی یک مداح خاص

توجه و مطالعه در یک بُعد از ابعاد عاشورا و… همگی این موارد بی شک جنبه مثبت داشته و در افزایش حبّ انسان به سالار شهیدان تاثیر دارد اما اگر این امور بی توجه و از روی عادت انجام یابد از اثراتش کاسته خواهد شد. حقیقت این برنامه ها واکسینه نمودن انسان در برابر ضد ارزشها و امور ی است که مخالف با فرهنگ حسینی می باشد. اعمال عبادی که انسان در این ایام موفق به انجام آن است می بایست انسان را بصورت تطهیر یافته وپاک شده، تا ایام الله بعدی که رحمت خاص خداوند در آن روزها جاریست، برساند و در مسیر ایمان رشد دهد و هدایت نماید و اگر چنین نشد زندگی ایمانی انسان همیشه در حالت زیگزاک و بالا و پایین شدن خواهد شد. توجه به این نکته ضروری است که یکی از مباحثی که در ایام محرم از آن گفتگو می شود مبحث” حماسه” و حماسه آفرینی امام حسین(ع) و اصحاب با وفایش می باشد و یکی از معانی حماسه”خرق عادات”است که موفق شدن در این امرخود، آفریدن حماسه ای بزرگ است و قدمی فراتر نهادن در مسیر کمال و سعادت چراکه عادات انسان از موجبات اصلی رکود اوست.
روح حماسی متشکل از بینش و منش حماسی است که اعمال انسان را از حالت تکراری خارج کرده وبا رعایت اعتدال او را در انجام اعمال فردی و اجتماعی سختکوش و شجاع و با حمیت می نماید و بدین ترتیب دینداری این نوع افراد هم عمق یافته و در هر برنامه و مراسمی، درسی جدید از مکتب امام حسین(ع) می آموزند و در حفظ و نگهداری آن از خطرات و خسارتها تلاشی سخت می نمایند.
آنچه در این ایام به آن سفارش شده است زنده نگهداشتن یاد و نام و مرام و هدف حسینی است نه عادت به یک سری اموری که شاید هم فلسفه آن برای فرد روشن نباشد. در این راستا توجه به خود در زمان خاصی از ۲۴ ساعت شبانه روز و سنجش اعمال و مقایسه نسبت به روزها و مراسمهای قبلی، و تلاش در تغییر رویه های منفی و تکراری، می تواند انسان را در ترک عادات کمک نماید که حضرت علی(ع) می فرماید: «أفضل العباده غلبه العاده».