سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

زلزله بلای تأدیبی یا ترفیعی؟

image_pdfimage_print

ساعت نزدیک پنج عصر روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان است؛ یک لحظه زمین تکان می خورد، گهواره امن بشریت برای لحظاتی تند حرکت می کند و باصطلاح زلزله واقع می شود ، همه چیز به هم می خورد، امنیت و آرامش و آسایش جای خود را به ترس و هراس و وحشت می دهد، همه از ساختمانها و امکنه مسقف، گروهی با فریاد یا الله و یا صاحب الزمان و گروهی با چهره اشکبار و گروه سومی با بحت و حیرت فرار می کنند و خود را در فضای باز قرار می دهند و چه خبر است ؟ چرا اینهمه بهت و سکوت؟ چرا این همه ناله و افغان ؟
آری زمین تکان خورده و زلزله شده است، گروهی از هم میهنان از دنیا رفته اند و گروه دیگر مجروح و گروهی نیز بی خانمان و بی پناه شده اند.
به برکت ایمان و روحیه و علاقه مندی به هم میهنان، بلافاصله بعد از زلزله، گروههای نجات متشکل از سازمانهای دولتی و غیر دولتی و نیروهای مردمی بطور خود جوش به مناطق زلزله براه افتاده و برای نجات مصدومان دست بکار شدند و دوستان و هم هیئتی های عزیز هم در اسرع وقت و در حد توان و وسعت کاروان متشکل از نان و خرما و آب و … را به مناطق آسیب دیده رساندند.
نکته جالب توجه این بود که دغدغه و گفتگوی دوستان در این گیر و دار و همزمان با کمک و نصرت به افراد آسیب دیده این بود که آیا زلزله و بلای طبیعی نتیجه اعمال و گناهان ماست و خدا ما را به سبب گناهانمان تأدیب می نماید با اینکه هیچ ارتباطی با اعمال ما ندارد و بلای ترفیعی است؟
نظر شما در این مورد چیست؟