سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

زمان مناسب ازدواج

image_pdfimage_print

ماه ذی الحجّه مناسبات بسیار مهمی در خود جای داده است؛ از جمله اولین روز این ماه سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه(س) میباشد. اتفاق بسیار مهمی در تاریخ اسلام در سال اول هجرت.که پرداخت به این قضیه و جریان این ازدواج خجسته و مبارک، الگوها و ارزشهای دینی را برای خانواده ها مشخص کرده و پیروی از این الگوها سعادت و خوشبختی را برای زوجهای محترم به ارمغان خواهد داشت.

امر ازدواج امری بسیار مهم و مقدس در دین اسلام بشمار میرود، بطوریکه خداوند متعال در قرآن کریم به این امر و نظام زوجیت قسم یاد فرموده است:
«والشفع…» «قسم به زوج…»
ازدواج و تشکیل کانون خانواده در مقطع حساس عمر انسان، یک آغازمحسوب شده و شروع حیاتی جدید است که با یک انتخاب و گزینش رقم میخورد و میتوان این مقطع را تغییر وتقدیر و دگرگونی و شب قدر زندگی مشترک نامید، لذا به لحاظ اهمیت موضوع، هم دشمن و هم دوست برای این نظام برنامه ریزی دارد و امروز نظام علوی و فرهنگ فاطمی بر تقویت بنیه این خانواده حرفها و مدلها دارد و نظام غربی و ضد علوی و فرهنگ عایشی بر علیه و تضعیف این کانون مقدس نقشه ها دارد. لذا معرفت به فلسفه ازدواج و اهمیت موضوع در هر مقطعی انسان را برای یک زندگی موفق رهنمون است، که در این راستا چند سوال نیاز به طرح می باشد:
ایجاد این کانون به چه شکل باید صورت گیرد؟
مبنای تشکیل آن بر چه چیز باید استوار باشد؟
آیا دختر و پسر باید خود مستقیم ارتباط برقرار کرده و مستقلا تصمیم بگیرند؟
آیا پدرو مادر باید اینکار را برای جوان انجام دهند؟
آیا پدر و مادر باید برای فرزند همسر انتخاب نمایند یا همفکری و مشورت دهند و و زمینه انتخاب را فراهم نمایند؟
و زمان مناسب برای ازدواج چه زمانیست؟
هر یک از سوالات فوق جوابهای مهم و دقیق می طلبد، که در ادامه این مطلب، به یکی از سوالهای فوق پاسخ داده می شود: در پاسخ باید گفت ۵ ویژگی برای مناسب بودن زمان ازدواج لازم می باشد که با داشتن این پنج مورد، اقدام به ازدواج در زمان بسیار مناسب و بجا خواهد بود. این موارد عبارتند از :
 استقلال عاطفی و به عبارتی عدم وابستگی عاطفی به پدر و مادر، توضیح بیشتر اینکه زمانیکه دختر و پسر بتوانند تصمیمات شخی را خود گرفته و مسئولیت این تصمیم گیری را بر عهده بگیرند یعنی این گزینه در وجودشان محقق شده و این شرط برای ازدواج را حائز شده اند.
 درک واقعی از ازدواج؛ بعبارت دیگر جوانی که قصد ازدواج دارد باید جواب معقولی برای این قصدش داشته باشد. جوابهایی از قبیل کسی مرا درک نمی کند، اختلاف پدر و مادر؛ رفع تنهایی، خواستگار پولدار یا خوش سیما جوابهای معقولی برای این گزینه نیستند و بایست این جوان بداند که که فلسفه ازداج یعنی رشد و پیشرفت روحی و معنوی
 ایفای نقش زن یا مرد بطور مطلوب و مورد پسند؛ یعنی چه دختر و چه پسر در زمانی ازدواج کند که بتواند از عهده نقشش در زندگی برآید.
 برخورداری از سلامت روحی و روانی(عدم افسردگی، داشتن تعادل نسبی نسبت به مسائل پیرامون
 استقلال مالی و بعبارتی بنیه اقتصادی که این شرط مختص آقایان می باشد به گونه ای که بتواند هزینه های زندگی را تامین کند و وابسته به امکانان مالی پدر و مادر خود نباشد.
وجود اینموارد شخص را برای ازدواج حائز شرایط کرده و درصد قابل توجهی از موفقیت در آن زندگی که با این شرایط تشکیل شده دیده می شود.

به امید ازدواجهای موفقیت آمیز برای جوانان عزیز

………………………………………….
۱ وابستگی با دلبستگی مفاوت است