سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

زینت کف منزل

image_pdfimage_print

ماه اسفند ماهی است که غوغای خانه تکانی و تغییرات دکوراسیون منزل تقریباً در تمامی خانه ها برپاست و روزهای نزدیک به سال جدید هم که کارها رو به اتمام است نوبت به شستن و نظافت فرش ها می رسد که زینت کف منزل بوده و خانم ها با شستن آنها در واقع منزل را برای قدم گذاشتن میهمانان بهاری آماده می کنند.

از آنجایی که فرش از جمله لوازم قیمتی و حساس و پر کاربرد هست لذا برای اینکه در مدت زمان بیشتر از آن استفاده شود باید چند نکته ی مهم یادآور گردد.

♦ نکته اول اینکه:

نبایست از فرش ها در مکان های نم دار و مرطوب و یا آن جاهایی که نور خورشید به صورت مستقیم به آن مکان می تابد استفاده کرد، زیرا بافت فرش را مورد آسیب قرار می دهد و اگر چاره ای از این کار نیست، بهتر است از پرده های ضخیم برای آن شیشه ها استفاده نمود. با این روش ، از رنگ و رو رفتن و پوسیدگی فرش تا حدی جلوگیری به عمل می آید.

 ♦ نکته دوم:

به هنگام شستن زیرفرش ها باید دقت نمود تا مواد شوینده حتماً از آن سطوح برطرف شده و سپس فرش پهن شود، چون خاصیت قلیایی شوینده ها به فرش آسیب می رساند.

 ♦ نکته سوم:

گذاشتن وسایل داغ و حرارت زا، بافت فرش را ناهموار نموده و تغییر رنگ فرش را سبب می شود.

  ♦ نکته چهارم:

برای شستشوی فرش ها، از روش های مختلف استفاده می گردد، قالیشوئی های معتبر یکی از این روش هاست که در صورت وجود زمان کافی و نیز دستباف بودن و ابریشمی بودن فرش ها، می توان این کار را به آنها سپرد. اما به دلیل هزینه های بالا بهتر است خود دست به کار شده و با رعایت نکات اصولی شستشوی فرش، به آنها رنگ و لعابی تازه بخشید.

اگر شامو فرش را برای پاک کردن فرش انتخاب می کنید بهتر است شامپو های بدون جوهر نمک تهیه کنید و برای شروع کار، باید ابتدا گرد و غبار لابلای بافت های فرش به وسیله ی جارو با مکش قوی یا جارو دستی مرطوب شده برطرف شود، چون در صورت باقیماندن گرد و خاک فرش چرک تاب شده و چهره ی زشتی به خود خواهد گرفت.
شامپو فرش بایست با یک برس نرم یا پارچه ی توری زبر به سطح فرش کشیده شود، باید توجه داشت که برس های سیمی به فرش صدمه خواهد زد.
بعد از شستن تمامی قسمت های فرش و دادن فاصله ی زمانی کافی جهت خشک شدن آن، دوباره روی فرش مورد نظر جارو کشیده تا مواد ریز و خشک شده ی شوینده از لابلای فرش پاک شده و جلای فرش بیشتر گردد.

به امید اینکه همراه با خانه تکانی های ظاهری، دل ها و قلب های خود را نیز از غبار معاصی و غفلت ها و کوتاهی ها زدوده،تا با قلبی طاهر و ظاهر و باطنی آراسته خود را در محضر صاحب زمان حضرت ولیعصر(عج) ببینیم،شاید که لطفی نمایند و در سال جدید قدم های مبارک خویش را روی این فرش های جلا داده شده نهاده و منزل جسم ما را همراه با خانه ی دلمان، به نور وجود مقدس خویش منور فرمایند.

مطالعه بیشتر