سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

سخن یکی از مخاطبان سایت

image_pdfimage_print

من یکی از طرفداران پروپاقرص سایت سحاب اندیشه هستم، هفته گذشته مطلبی با عنوان«مثلث تضمین رشد و پویایی جامعه» را مطالعه کردم. واقعا مطلب جالب و خیلی مهمی بود. مسئله “سمحه و سهله”. قبلا چیزهایی شنیده بودم اما نمی دانستم از این جنس مسائل در آن نهفته است. برایم سوژه ی مطالعه شد. کمی وقت باز کردم و  در این مورد مطالعه نمودم و از مسئول محتوایی سایت هم در مورد ضد و نقیض بودن دیدگاهها و برداشتهای مختلف نویسندگان از این مبحث حیاتی، سوالاتی داشتم که نتیجه ی صرف این وقت اندک، خیلی بیشتر از آن بود که فکرش را میکردم. مطالب و پاسخهایی واقعا روح نواز و مطابق و موافق فطرت که تشکری صمیمانه از نویسنده گرامی این مقاله و مسئول محترم سایت  دارم.

افسوس خوردم که چرا تا بحال به این موضوع اهمیت نداده ام و غصه خوردم که چرا در دروس و واحدهای تحصیلی چنین مباحثی برای جوانان و نوجوانان طرح نمی شود و چرا با وجود این مبحث مدل تبلیغات دین به این روش تحمیلی و متعصبانه است؟ مبحثی مهم که دین را از حالت تکلف و خشکی و سختی درآورده و بصورت سهل و آسان و مورد پذیرش و پسند برانسان معرفی می کند. هرچه فکر میکردم و با این باور مسائل را در کنار هم می چیدم نتایج فرح بخشی عایدم میشد. از جمله اینکه:

 • با سمحه و سهله معرفی کردن دین، پذیرش آن آسانتر و عمل به شریعت و قوانین آن با عشق و علاقه خواهد بود.
 • با رواج دین سمحه و سهله، بازار تفوق طلبیها و مریدپروریها و اسم درآوردنها رفته رفته کم رنگ شده و از بین خواهد رفت.
 • اگر دین بصورت اصلی خود در مجالس و هیئتها به مردم تبیین شود سکوت و عمل با تأنی جای پرچانگی و شتابزدگی در عمل را خواهد گرفت.
 • عمل به دین سمحه و سهله، اخلاص را تقویت و ظاهرسازیها و تقیدها و تقلیدهای مذموم  از بین خواهد رفت.
 • در اثر چنین دینی نشاط در عبادت، و شوق و قوت در اطاعت بوجود آمده و دینداری ابراهیمی رواج خواهد یافت.
 • در سایه چنین دینی شفاعت حضرت زهرا درباره کسی که در عمرش فقط یکبار مغموم ایام فاطیه شده تحلیل میشود.
 • واز وقتی این مطلب را خواندم احساس میکنم دعای تعقبیات نمازها (رضیت بالله ربّا و بالاسلام دینا و…) را از عمق وجود میخوانم.
 • در پرتو چنین دینی حسن ظنّ و محبت به خدا بیشتر خواهد شد.
 • درسایه دعوت به دین سمحه و سهله استقبال جوان و نوجوان را با آغوش باز نظاره گر خواهیم شد.
 • زندگی با روش موجود در این دین است که فاصله بین نسلها کم شده انتقال معارف و مفاهیم به آسانی اتفاق خواهد افتاد.
 • وعدم اینگونه  بینش و باورها موجب افزایش شرک در انسان خواهد شد  …

که اگر مربیان و مبلغانی که چنین تاکتیکی را در تبلیغ و تدریس خود بکار نبردند به همین اندازه وقت بگذارند و حساسیت به خرج دهند اولین عکس العملشان استغفار از مدل تبلیغ و تدریسشان خواهد بود که قبلا داشتند.

و فعلا چندین سوال دیگر ذهنم را به خود مشغول کرده که حتم دارم اگر جواب منطقی بیابم بیشتر از قبل علاقمند به این دین حضرت پیامبر (ص) خواهم شد و کلی از دغدغه هایم رفع خواهد شد و محبتم به دین بیشتر. احساس شرم کردم که گویا تا کنون حدیث “هل الدین الا الحب” را لقلقه ی زبان کرده بودم اما حالا…

و همچنین با این دیدگاه برخی مسائل که در بایگانی ذهنم داشتم برایم حل شد، اینکه باور داشتم بوجود آمدن اجتماع قلوب عامل ظهور است اما با خودم میگفتم که چرا این و دیگر مسائل عبادی نه؟! و نیز علت دیگری بر تأکید مدرس معارفمان بر تقویت عقاید یافتم که بیشتر گوشزد میکردند که بزرگترین غصّه حضرت حجّت (روحی له الفداء) شک مردم در اعتقادات است. چون واقعا جامعه ای که با دین تصنعی و تکلیف مداری ساخته شود اعتقادات هم شک برانگیز خواهد شد و تاوان این دینداری را مظلومترین فرد روی زمین حضرت حجت باید پس بدهد. اینهمه نمازخوان و روزه بگیر و زنان و مردان متدین و افراد متشرع و تکلیف مدار، اما چرا از ظهور خبری نیست؟ چون دینداری  تکلفی و تصنعی حاکم شده و…

واقعا از اینکه خدا توفیق خواندن این مطلب را داده بود از شادی در پوست خود نمی گنجیدم و دعا بر نویسنده ی مقاله از زبانم نمی افتاد، بنابراین تصمیم گرفتم همه این اتفاقات فکری و ذهنی را مکتوب کنم تا اگر مدیر مسئول گرامی و محترم سایت صلاح دانستند به نمایش بگذارند.

در آخر کلام یک خواهش عاجزانه از خواننده این مطلب دارم که حتما مطالعه ای بیشتر در این موضوع نموده و دیگران را هم تشویق به اینکار نمائیم. ایکاش بزودی تصمیم گرفته و بنشینیم تکلیف خود را با این باورهای غلط مشخص کنیم و عاجزانه از خدا بخواهیم تا عقیده هایمان را از تعصب و عقده  و بدعت مصون بدارد.