سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

سرود عرش (۱)

image_pdfimage_print

زیارت عاشورا از جمله احادیث قدسی می باشد که  از جانب خداوند متعال بر پیامبر نازل و از آن دسته زیارتهایی است که در فضیلت قرائت آن  روایات بسیاری نقل  شده است،

و در اهمیت آن همین بس که بسیار مورد توجه حضرت ولیعصر(عج) بوده و سفارش و تاکید فراوانی بر خواندن آن فرموده است. اما متاسفانه با وجود این قداست و ویژگی منحصر ی آن، جزو معروفات مغفول بشمار می آید. در روایات آمده که هر کس  حضرت ابا عبدالله (ع) را با زیارت عاشورا زیارت نماید گویا ۲۰۰۰ دفعه در جهاد شرکت کرده و ۲۰۰۰ حج تمتع بجا آورده است.

این زیارت تا زمان امام باقر (ع) فقط برای اصحاب سرّ حضرات مطرح شده بود، و همگان از آن بهره ای نداشتند، حتی نقل شده است که حمزه سید الشهداء در لحظه شهادت با این زیارت عاشورا که پیامبر برایش خواند، و در جرگه شیعیان قرار گرفت و سپس چشم از جهان فروبست. این زیارت برای کسانی که عمق در معرفت طلب می کنند و می خواهند به مراتب بالای عبودیت راه یابند نسخه بسیار عالیست. زیارت عاشورا زیارتیست که در آن:

درس اگو یابی و الگوگیری

درس قهرمان سازی و قدیسی زندگی کردن

درس معیت با ولی و صاحب زمان  

و زیارت عاشورا همان دستگاه سازنده سرباز برای ظهور است.

زیارت عاشورا در محضر حسین(ع) بودن است  وزیارتی است که شهدای کربلا با آن حسینی و کربلایی شدند. لذا برمداومت کردن بر این زیارت نامه بسیار سفارش  شده است زیرا انسان می تواند با آن به اوج وبه مقامات عالیه بار یابد.

زیارت عاشورا علت و دلیل مقام یافتن برخی از شخصیتها و عالمان بزرگ است. علامه امینی صاحب الغدیر به نقل از پسرش، بخاطر زیارت عاشورا بود که به آن درجه رسیده بود، آن بزرگوار هر روز این زیارت را میخواندو حتی اگر روزی ممکن نبود برای خواندنش نائب میگرفت. یا آیه الله قاضی با اظهار تاسف بیان کرده بود که چرا هر روز یکبار زیارت عاشورا خواندم!!

ازهمه مهمتر اینکه در مقطعی بعلت مریضی وبا، آیه الله شیرازی با یک فتوا قرائت زیارت عاشورا را واجب می کند که بدین ترتیب بلا دفع می شود.

زیارت عاشورا پر است از اسرار و رموزکه هر چه زمان می گذرد فقط جزئی از اسرار آن کشف میشود.

زیارت عاشورا  رقص الفاظ و ضمائر است.

زیارت عاشورا سرودی است عرشی که آن کسی را که خواهان برخاستن از فرش و عرشی شدن را طالب است، با خود برده و در فضای عطراگین حسینی به عرشیان ملحقش می کند…

images (11)

برگرفته ازمراسم دهه اول محرم ۹۴

                                              هیئت مشتاقان ظهور

 

 

مطالعه بیشتر