سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

سلمان‏ و گریه ها و خنده هایش

image_pdfimage_print

یکی از شخصیتهایی که زبانزد امامان معصوم (علیهم السلام) و موجب دلگرمی پیامبر(ص) و محرم اهل بیت ایشان بود جناب سلمان(رضی الله عنه) می باشد. او سالهای متمادی در پی یافتن حقیقت از شهر و دیار خود مهاجرت نمود و در اینراه سختی ها و رنجها را متحمل شد، و زمانیکه موفق به تشرف محضر حضرت رسول(ص) شد شهادتین را گفته و بالاخره گم شده خود را یافت.
سلمان با قرار دادن سرزمین وجودش در اختیار پیامبر پیوندی ژرف با ایشان ایجاد کرد، لذا چنان با سرعت درجات ایمانی را طی نمود که محرم راز پیامبر شد، بطوریکه ساعتهای متمادی را در شبانه روز با ایشان می گذراند. او به علم و علماء عشق می ورزید تا جائیکه پیامبر و علی (ع) او را ظرف نگهداری علم می‌دانستند چنانچه حضرت علی(ع) او را از لقمان حکیم هم برتر معرفی نمود. او تنها حاکمی بود که تنها ثروتش عبایش بود و تنها حربه اش ایمان بخدا و برگزیدگان خدا. او بعد از رحلت پیامبر(ص) هم درکنار اهل بیت ایشان بود و با تمام وجود به حضرت زهرا(س) حضرت علی(ع) عشق و ارادت می ورزید و از آنان حمایت میکرد. امام صادق (ع) در بیان علت دوست داشتن سلمان به سه صفت او اشاره فرمود:

میل و خواست امیرمؤمنان علیه السلام را بر خواست خود مقدم می داشت و این است حقیقتِ قبول ولایت
تهیدستان را دوست می داشت و همدم آنان بود و آنان را بر ثروتمندان برتری می داد.
بنده نیکوکار و تسلیم پروردگار بود و مشرک نبود.
نقلهایی از سخنان سلمان (رضی الله عنه) شده است که نشان دهنده بار معرفتی و ولایت پذیری عمیق او می باشد. سلمان در یکی از این سخنان به بیان علت گریه و خنده هایش پرداخته و چنین می گوید: «سه چیز مرا مى‏خنداند و سه چیز مى‏گریاند، آنچه مرا می خنداند کسى که از خدا غافل است و خدا از او غافل نیست و کسى که مى‏خندد، در صورتى که ملک الموت با او ملاقات خواهد کرد و کسى که در دنیا آرزوها دارد و نمى‏داند چه وقت مرگ او فرا مى‏رسد؛ اما آنچه که مرا می گریاند: فراق دوستان، و ترس قبر و قیامت، و ایستادن در مقابل خداى تعالى که نمى‏دانم او نسبت به من خشمگین است یا راضى؟».
عمر پر برکت ایشان در راستای یافتن حقیقت و دفاع از آن سپری گشت، که امروز بهترین الگو برای حق جویان و مدافعان حریم ولایت می تواند باشد، که منتظران ظهور با مطالعه جریانات حیات ایشان می توانند نکات بسیار آموزنده ای از این بزرگمرد تاریخ آموخته و در راستای آماده سازی و تشکیل حکومت عدالت محورجهانی بکار بندند. این شخصیت گرانقدر تاریخ در هنگام مرگ سه توصیه مهم نمودند: «درسه جا به یاد خدا باش: هرگاه خواستی در کاری تصمیم بگیری، هر گاه خواستی در امری داوری نمایی، هرگاه خواستی چیزی را تقسیم نمایی». آری سلمان چنان محبوب امام زمانش بود که وقتی خبر فوت آن جناب به حضرت علی(ع) رسید، خود را از مدینه به مداین رساندند و زمانیکه برای آخرین بار به چهره سلمان نگریستند، وداعی غم انگیز کرده وجملاتی جان سوز بیان فرمودند.