سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

سهم امام صادق(ع) در گسترش مذهب شیعه

image_pdfimage_print

با توجه به جامعیت دانشگاه جعفری و شیوه تبلیغی امام جعفرصادق(ع) می توان اذعان کرد که ایشان سهمی خاص در اشاعه مذهب شیعه و نجات آن از غربت داشتند که عنوان شیعه جعفری هم حاکی از این موضوع می باشد. ذکر انواع علوم و تعدد شاگردان ایشان و نیز مناظرات جالب در موضوعات مختلف در منابع مختلف بیان گردیده اما مهمترین نقطه ای که میتواند در این مورد بسیار تاثیر گزار باشد شیوه های تبلیغی ایشان می باشد.
در کنار اهمیت دادن به امر تبلیغ، مدل و شیوه های اصولی و راهبردی تبلیغ می باشد که بتواند درنشر دین و تصحیح عقاید مفید واقع گردد. امام صادق(ع) در زمان امامت خویش با توجه به درگیریهای بنی امیه با بنی عباس فرصتی مناسب برای اینکار یافته بودند و با بهترین شیوه ها اسلام را از انزوا رهانیدند و این شیوه ها با مطالعه سیره ایشان و درنگی در حیات پاکشان برای همگان قابل شهود است؛ که بمناسبت سالروز ولادت این بزرگوار به چند مورد شیوه های تبلیغاتی اشاره میگردد باشد که در پرتوعنایات حضرت بهترین شیوه ها برای تبلیغ در این عصر پر فتنه غیبت، بکارگرفته شود:
شناسایی موقعیتهای مناسب برای تبلیغ (تفکیک زمان موعظه و تذکر، تبلیغ و تدریس و توجه به تفاوتهای آنها)
تبلیغ عملی دین وامربه معروف و نهی از منکر عملی(روزی یکی از بستگان امام صادق (علیه السلام) از آن حضرت بدگویی کرده بود ایشان بدون آن که عکس العمل شدیدی از خود نشان دهند، با آرامش برخاستند و وضو گرفتند و مشغول نماز شدند بطوریکه حاضران گمان کردند که امام می‏خواهد آن شخص را نفرین کند، ولی آن بزرگوار بعد از نمازدست به دعا برداشت و چنین گفتند: «خدایا من حقم را به او بخشیدم . تو از من بزرگوارتر و سخی تری او را به من ببخش و کیفر نفرما».
مباحثه و مناظره برای تفهیم (رجوع به مناظرات ایشان خالی از لطف نیست)
پرهیز از زیاده گویی در سخنان جهت حفظ شور و نشاط
ابتکار در کارهای تبلیغی (از مهمترین ابزار تبلیغ است که نقش بسیار مهمی درجذب افراد دارد، تفکیک گروه سنّی و تبلیغ در قالبهای مختلف)
رعایت ظرفیت افراد (سفارش همه امامان(علیهم السلام) سخن گفتن با مردم به نسبت عقول مردم است)
تبلیغ مخفی (حضرت ضمن رعایت این اصل به اصحاب نیز سفارش می‏کردند در هر عملی که انجام می‏دهند مواظب باشند که توجه مخالفان به آن جلب نشود و در این زمینه ‏فرمودند: «کونوا دعاه لنا صامتین»
پیدا کردن ریشه های انحراف برای انتشار حق