سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

سه ایستگاه گریه

image_pdfimage_print

ماه رجب فصل ریزش اشک چشم از رجبیون است، در این ماه رحمت بندگان خدا سفر خود را برای رسیدن به منزل رحمت خدا آغاز کرده و سریعاً سه ایستگاه این سفر را طی کرده و به منزل مقصود دست می یابند.


اولین موقف و ایستگاه این سفر نورانی، موقف “گریه از خوف” خداست، این گریه عجیبی بوده و هر قطرهٔ این گریه پاداش خیلی زیادی دارد، بطوریکه در احادیث نقل شده هرکس چشمانش از ترس خدا اشک ریزد در برابر هر قطره اشک او کاخی آذین بسته به مروارید و گوهر در بهشت به او می دهند، در آن کاخ چیزهایی است که هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده و بر دل هیچ بشری خطور نکرده است، یا امام علی (ع) امیر مومنان، بکاء از خشیت خداوندی را مفتاح رحمت خدا می دانند.
و اما منزل دوم در سفر کسب رحمت الهی، “گریه بر حال خود” در دنیاست، این گریه بسیار توصیه شده حتی به دلیل اهمیت فوق العاده اش این گریه را خدا از انبیاء و رسولان خود که بندگان خاص و منتخبش می باشند، خواسته و به آنها امر کرده، چنانچه در وحی های خدا به موسی آمده:

« ای موسی تا در دنیا هستی به حال خود گریه کن و از هلاکت و مهلکه ها بترس و مبادا زرق و برق زندگی دنیا تو را فریب دهد»،

ویا پروردگار حکیم خطاب به حضرت عیسی می فرمایند:

«به حال خود گریه کن همچون گریه کسی که با خانواده اش وداع کرده و از دنیا دوری جسته و آن را برای دنیاپرستان رها کرده و به آنچه نزد پروردگارش می باشد دل بسته است».
آری یک نوع گریه بسیار پرشور “گریه وداع” بوده که از شدت و حِدّت زیاد برخوردار و بسیار مهیّج و تکان دهنده و بسیار موثر می باشد، که این نوع گریه را خدا از عیسی مرسل خواهان است.
و بالاخره سومین منزل رحمت خداوندی “گریه از گذر عمر” خود می باشد.
راستی عمر آدمی بسیار کوتاه و داس اجل بسیار تیز بوده و سریعاً لحظات آدمی را درو می کند و انسان تا بجنبد و خود را پیدا نماید عمرش تمام، و لیالی و ایام گذشته، و کودک، جوان و جوان، پیر شده و ضعف بر آدمی چیره شده است.
حال اگر انسان بر گذر عمر خود گریه کند نشانه آنست که او قدر ایام را دانسته و عمر به غفلت نمی گذراند.

جالب است بدانیم که این گریه نشانه کرامت آدمی در روایات مطرح شده و شخص کریم بر زمان از دست رفته اش گریه می کند. 
حال در این ماه عظیم این سه نوع اشک را از خداوند خواستار و با بیان روایتی از مولای متقیان شما خواننده مطلب را به خدا می سپاریم:

امام علی (ع) می فرمایند:

«گریه چشم ها و خشیت قلوب نشانه رحمت خدای متعال است هرگاه این دو را در خود یافتید دعا کردن را غنیمت بشمارید»

images