سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

سه حالت بعد از دعا

image_pdfimage_print

دعا در معارف اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و قرآن و عترت سفارش اکیدی بر “دعا کردن” فرموده است، تا جائیکه در روایات آمده: «عاجزترین مردم کسی است که از دعا کردن عاجز باشد». دعا در حقیقت پیوست موجودی حقیر و زبون به وجودی عزیز و قادر و تواناست که در این پیوند عاشقانه روح و جان دعا کننده سرشار از امید و شور شده و نا آرامیها و التهابات درونی، تسکین می یابد.
انسان موجودی ضعیف است که سلاح او در مقابله با رنجها و دردها و مشقتها، دعا است و به اعتبار دعاست که انسان در پیشگاه ربوبی قدر و منزلت می یابد

«قُلْ ما یَعْبَوءُاْ بِکُمْ رَبِّى لَوْ لا دُعاوءُکُمْ»

«اگر دعاى شما نبود، خداوند به شما اعتنا و توجهى نداشت».

اثرات دعا در روایات زیادی بیان گشته از جمله: دفع بلا، سبب شفای بیمار، سپر مومن، محبوبترین عمل، کلید رستگاری ، مفتاح ابواب رحمت الهی و…معرفی شده است، و باید توجه داشت که هدف و فلسفه دعا، رفع سختیها و گرفتاریها و درمان دردها و صرف اجابت خواسته ها نیست، بلکه اصلی ترین فلسفه دعا ایجاد ارتباط مخلوق با خالق و عبد با معبود است، که حلاوت این ارتباط از اجابت دعاها بیشتر و برتر است.
قطع یقین توفیق الهی زمینه ساز این گفتگو و ایجاد ارتباط است ونباید در برابر هر خواسته ای که از طرف بنده بیان میگردد انتظار اجابت آنی از طرف خدا داشت، چرا که سه حالت «تأخیر ،تأجیر وتبدیل» برای هر دعا متصور است. منظور از “تأخیر” روشن است یعنی بعد از مدتی دعا مورد اجابت قرار گیرد، چنانکه درمان بعضی از بیماریها هم نیاز به زمان دارد و ممکن یک دوره مثلا شش ماهه، دارو مصرف شود سپس بهبودی حاصل گردد، منظور از “تأجیر” عدم استجابت دعا در دنیا بوده که بجای آن خداوند متعال در روز حساب بنده اش را به سبب اجابت نشدن دعاهایش اجر و پاداش می دهد بطوریکه فرد آرزو می کند ایکاش در دنیا هیچیک از دعاهایش مستجاب نمی شد، و منظور از “تبدیل” اینکه بجای اجابت این دعا یک تبدیلی در زندگی و کار و امور فرد دعاکننده اتفاق می افتد، مثلا بجای برآورده شدن خواسته ای، یک بلایی از او رفع می شود. بنابراین بعد از دعا نباید بلافاصله منتظر اجابت آن بود و اگر اجابت نشد زبان به شکوه و گله و شکایت گشود، زیرا هر یک از سه مورد گفته شده خود موهبتی از جانب خداست و قطعا پشت همه این موارد صلاح و مصلحتی است که انسان از آن بی خبر می باشد. مهم دعاکردن و ایجاد حلقه ارتباط بین انسان با خداست که خود چنانچه گفته شد توفیقی بزرگ و اثرات بسیار مهمی چون تسکین و آرامش دارد.
مقصود مطلب آنالیز دعا و پرداخت به آن نبود که خود مجالی مخصوص می طلبد؛ فقط تذکری بود در باب اهمیت دعا در معارف که آخر مطلب را نیز به چند دعا به درگاه خدای قادرو توانا اختصاص می دهیم باشد ابواب رحمت الهی بسوی ما گشوده گردد:
بارالها بر محمد و آل محمد درود فرست واهلیت ظهور و زندگی در دولت کریمه برای همه ما عنایت بفرما، پروردگارا! عاقبت همه ما را ختم بخیر بگردان و توفیق دعا کردن برای همه ما روزی بفرما، خداوندا! لذت راز و نیاز و مناجات عاشقانه و عارفانه را به همه ما بچشان و ما را در همه پیشامدها و اتفاقات روزگار حتی در اجابت یا تاخیر و تأجیر و تبدیل دعاها، راضی و خرسند بگردان. بارخدایا!هر روز بر سعی و تلاشمان در کسب رضایت خود و اولیائت افزون بفرما و توفیق خدمت و نصرت به ساحت مقدس حضرت ولیعصر بر همه ما عنایت بفرما،

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم».

مطلب دیگری با عنوان “مناجات و میوه اجابت” در رابطه با “دعا” در ۲ مرداد در این وبگاه منتشر شده است .