سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

سوال دینی تعهد دینی

image_pdfimage_print

یکی از غربتهای شدید امیرالمؤمنین علی(ع) عدم سوال مردم از آن بزرگوار بود. علی(ع) با علم لدنّی خودشان در مواقع بسیاری بستر فراهم مینمودند تا مردم اشکالات و سوالات خود را پرسیده و شناخت خود را نسبت به دین آسمانی اسلام بالا ببرند، و تعهد خود را در حفظ آن نشان دهند، لذا بیشتر مواقع میفرمودند:

«سلونی قبل ان تفقدونی»،

یا میفرمودند:

« از من سوال کنید که من به راههای آسمان واردتر از زمین هستم»،

اما هزاران افسوس که یا سوال نمیکردند یا سوالهای بی مورد و کاملا بیجا مینمودند و قلب مبارک ایشان را جریحه دار می میکردند. سوال طبق روایتهای مختلف نصف علم میباشد و در حفظ پویایی و عصری نمودن دین نقش بسزایی دارد. و در کلام خود امیرالمؤمنین چنین آمده است که:

«میزان حیات و زنده بودن و پویایی یک جمع را با میزان سوالات آن جمع ارزیابی کنید».

سوال عامل برطرف کننده شک و جهل و گشاینده قفل قلبها میباشد، حضرت علی (ع) می‌فرماید:

«القلوب أقفال و مفاتحها السؤال» (غررالحکم، ص‏۶۰)

«قلبها بسته شده و کلید آن سؤال است».

یا فرمودند:

«العلم خزائن و مفتاحها السؤال» (کنزالفوائد، ج‏۲، ص‏۱۰۷)

«علم خزینه‌ای است که کلید آن سؤال است».

لذا سوال کردن و مجهولات را برطرف نمودن بر هر مرد و زن مومن و مومنه، واجب است و باید برای تکمیل ایمان بسراغ برطرف کردن مجهولات با سئوالات رفت. حضرت علی (ع) در جواب جناب سلمان و ابوذر (رض) که از ایشان سوالی در مورد معرفت به نورانیت علی (ع) نموده بودند فرمودند:

«… مرحبا بکما من ولییّن متعاهدین لدینه لَسْتُما بمقصّرین، لعمری أن ذلک الواجب علی کل مؤمن ومؤمنه، ثم قال صلوات الله علیه: یاسلمان ویا جندب قالا: لبیک یا أمیرالمؤمنین، قال علیه‏السلام: إنه لا یستکمل أحد الایمان حتی یعرفنی کنه معرفتی بالنورانیه فاذا عرفنی بهذه المعرفه فقد امتحن الله قلبه للایمان وشرح صدره للاسلام وصار عارفا مستبصرا… »،

«… خوش آمدید ای دوستان من که در دین خود متعهد وپاینده هستید وکوتاهی نمی کنید، وهر آینه دانستن این مطلب بر هرمرد مؤمن و زن مؤمنه ای واجب است، سپس فرمودند: ای سلمان و ای جندب ایمان کسی کامل نمی گردد تا به حقیقت و نورانیت من معرفت پیدا کند و وقتی چنین شناختی از من پیدا کرد ازکسانی میشود که خداوند قلب اورا برای ایمان امتحان کرده وسینه اش را برای اسلام گشاده کرده وعارف آگاه شده است…».