سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

شادی سخت تر از عزاداری

image_pdfimage_print

در مناسبتهای شاد مذهبی، ترتیب دادن مجلس شادی با فرهنگ بزمی، مهم و درعین حال خیلی سخت است و این سختی از جهت اهمیت موضوع است، چرا که فهم و درک و عقل بالاتری را می طلبد تا درک شادی اهل بیت(ع) اتفاق افتد و سپس در جشنها به مخاطبین انتقال یابد.
اما در مورد مصائب چنین نیست، چراکه مصائب قابل لمس تر است و وجدانیتر ؛ لذا برنامه های عزاداری پر رونق تر از برنامه های سرور و شادی بوجود می آیند.
و از نگاه دیگر عمده دلیل کم حجم بودن مجالس شادی ائمه(ع) از حیث محتوا، نفهمیدن شادی به معنای حقیقی خود است، و معمولا “شادی” در قالب هیجان مسابقات و شور مداحی و نمایش طنز، قابلیت درک پیدا کرده است. در حالیکه شادی در معنی اصلی خود یعنی:
۱_ رضایت از سرمایه ها و عدم حسرت به نداشته ها
۲_ مفید دیدن دینداری در امور دنیوی
۳_ داشتن جدیت و تلاش
۴_ آغاز و شروع
۵_ پر شدن متن زندگی از دین
و در کنار همه اینها داشتن چهره ای بشاش و متبسم و روحیه ای خستگی ناپذیر میباشد.
و امروز در غدیر نیز باید شاد بود به خاطر شادی دل حضرت زهرا(س)، و بخاطر اینکه در چنین روزی با اعلام علنی ولایت امیر المؤمنین علی(ع) و اولاد طاهرینش بر بشریّت، دین اسلام کامل و نعمت خدا بر بندگانش اتمام یافت، و در سایه چنین واقعه عظیمی، مأیوس شدن کافران از دین رقم خورد. لذا هر کسی که عید غدیر را گرامی بدارد و شاد باشد و شادیش را اظهار کند، غربت غدیر و صاحب غدیر که امام زمان حضرت مهدی(عج) میباشد را تا حدودی بر طرف کرده است.

امید است در جامعه دینی که برای مناسبتهای مختلف سرمایه گزاری می کنند، کارنابلدی در جشنهای مذهبی علی الخصوص در مناسبت غدیر که قلب تپنده اسلام است، برطرف شده و نشانی از نشان دادن عظمت و شأن والای غدیر همراه با شادی و سرور حقیقی ایجاد شود، تا از غربتش روز به روز کم گردد.